December 2, 2021, 4:10 am

(Видео) Со народ нема играчка: Полицијата бeгa од дeмонcтpaнтите кои на денот на peволyцијaта завземаат државни институции

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На големиот француски државен празник Денот на Бастиља илјадници Французи излегоа на протест ширум Франција откако Макрон најави задолжителна вакцинација и вакцинални пропусници без кои граѓаните нема да можат да користат голем број услуги.

Протecтите набрзо станаа насилни, а полицијата беше надвасана по што започна да се повлекува од своите позиции. На дел од видеата се гледа како полицајците буквално бегаат.

Последните информации велат дека во некои градови народот ги запоседнува државните институции.

Како што напоменавме денес Французите го слават нападот на Бастиља пресврт во француската револуција, а очигледно Франција е пред почетокот на нова револуција.

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...

More Articles Like This