(ВИДЕО) СО ХИМНА И МУЗИКА: Охридските угостители бараат права и отворање на објектите

Поврзано

Повторно недоразбирање Пендаровски-Џафери: 3а ДУИ Собранието се уште не е конституирано

Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери се уште не испратил до претседателот на државата Стево Пендаровски известување дека...

Граѓаните со реакција:Шеќеринска не смееше да си дозволи да не се појави на чествувањето на 3aгинатите на Карпалак

Срамота и непочитување, вака дел од граѓаните гледаат на потегот на министерката за одбрана Шеќеринска, која не се појави...

Дали треба да се врати задолжителниот вoeн рок во Македонија?

Дали на Македонија и е потребно враќање на задолжителниот воен рок, експерти коментираат дека тоа прашање зависи од повеќе...
- Advertisement -

Охридските угостители, заедно со колегите од другите градови, денеска, со пуштање гласна музика во своите објекти (од 12 – 18 часот), го креваат својот глас, и ги повикаа надлежните институции најитно да ја разгледаат можноста за повторно отворање на кафулињата и рестораните. Тие бараат да добијат и соодветни протоколи за работа во состојба на глобална пандемија, со цел, како што велат, навремено да се подготват и да ги адаприраат објектите на реалната состојба.

Од „Кубе Либре“, еден од најпрепознатливите угостителски објекти на ривиерата, пак, симболично денеска одекна македонската химна.

Угостителите укажуваат дека штетите кои ги трпат од корона кризата се огромни и сериозно влијаат на нивната економска моќ. Стравуваат дека во прашање може да биде доведен и нивниот опстанок. Се жалат дека се уште не ги добиле потребните протоколи за безбедност во работата, но велат дека се подготвени да ги спроведат мерките на здравствените експерти за да се заштитат и себеси и гостите.

Според најавите, Владата на денешната седница, закажана за 16 часот, меѓу другото, треба да ги разгледа и предлозите за отворање на угостителските објекти и укинување на полицискиот час, согласно предлогот на Комисијата за заразни болести.

Latest News

Повторно недоразбирање Пендаровски-Џафери: 3а ДУИ Собранието се уште не е конституирано

Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери се уште не испратил до претседателот на државата Стево Пендаровски известување дека...

Граѓаните со реакција:Шеќеринска не смееше да си дозволи да не се појави на чествувањето на 3aгинатите на Карпалак

Срамота и непочитување, вака дел од граѓаните гледаат на потегот на министерката за одбрана Шеќеринска, која не се појави да оддаде почит на загинатите...

Пoплавени улици во Скопје, отворени шахти, оштeтени возила

Поплавени улици, отворени шахти, оштетени возила, метеж и нервоза од граѓаните, но и од возачите. Ова е сликата од невремето кое ја зафати цела...

Oд утре се враќаат гopeштините: 40 степени во сенка

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има услови за изолирана појава...

ШИЛЕГОВ ЗА АПАСИЕВ: МАКЕДОНСКИОТ ШЕШЕЉ ИМА КОСА И БРАДА

Откако вчера Димитар Апасиев, од Левица на својот Фејсбук профил објави статус преку кој упати навреда кон министерката за одбрана, Радмила Шекеринска ,стигнаа и...

More Articles Like This