October 28, 2020, 3:59 am

(Видео) Сopaбoткa co лoкaлнoтo нaceлeниe oд гpaничнитe рeoни зa пpecpeтнyвaњe на kpиyмчapитe на мигpaнти

Поврзано

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за...
- Advertisement -

Интензивирање на соработката со локалнот население од граничните региони и воспоставување секојдневна комуникација со локалните власти се дел од препораките што ги упатуваат универзитетските професори со цел сузбивање на илегалните преминувања на мигрантите кои станаа секојдневие во Југоистокот.

На конференцијата за локална безбедност во контекст на безбеднсота на современите ризици и закани во Струмица, Атанас Козарев смета дека освен редовни контроли потребна е и соработа со жителите кои живеат во вакви реони кои се детектирани како илегални гранични премини.

За половина месец МВР во две одделни акции откри организирани групи кои се занимавале со крумчарење мигранти при што 20 тина лица се приведени.

Меѓу нив дури половина или десетина се од Југоистокот при што главните организатори се од од Богданци. Како што кажаа порпаролот на МВР Тони Ангеловски тие соработувале со лица од од Грција и Србија при што илегално пренесувале над 200 мигранти за последните десетина месеци.

Летово по патиштата во Југоистокот секојдневно се откриваа обиди за илегално транспортирање на мигрантите со патничи и товарни возила. Во три наврати се случвуаа и сообраќајки при што десетина мигранти беа повредени а едно лице кај Струмица.

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This