October 25, 2021, 9:10 am

(Видео) Талибанците пронајдоа бaлиcтичkи pakeти и бoeви глави

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Талибанците пронајдоа неколку стари балистички проектили од советско производство во регионот Паншир кога влегоа во областа.
Балистички проектили се пронајдени на брегот на реката Паншир, според снимката што се појави на социјалните мрежи.
На снимката се гледаат десетина ракети „луна-м“ со краток дострел и десетина ракети со среден дострел „Р-17 Елбрус“, познати и како „Скад Б“ .
Се претпоставува дека ракетите биле поставени таму долго време и дека се неупотребливи, бидејќи биле оштетени поради временските услови.

Видеото прикажува и боеви глави кои се во транспортни контејнери и се во подобра состојба од ракетите, пренесува РТ.

Latest News

Латас: Hикој пола од своите граѓани не ги нарекол – злo, дури ни во вojната во 2001

За Заев сите што не гласаат за Шилегов се зло. Тежок збор, особено од политичар кој и плата и...

More Articles Like This