(Видео) ТАМАРА ПОМИНА ЛЕСНО: Хрват ја тyжи Јосипа Лисац оти навpeдувачки ја испеала химната

Поврзано

ЏАБЕ ФРЛЕНИ ПАРИ: Апликацијата „Стоп корона“ досега не открила ниту еден случај на корона вирус

Мобилната апликација која Министерството за информатичко општество и администрација и Владата ја промовираа како една од главните алатки за...

ИМАМЕ СО ШТО ДА СЕ ГОРДЕЕМЕ: Македонското младинско таеквондо во светскиот врв

Дамјан Трајковски од ТК Кобра, јуниори категорија 78+ кг се наоѓа на четвртото место на светската ранг листа во...

Изведбата на Јосипа Лисац на инаугурацијата на новиот хрватски претседател Зоран Милановиќ, ја тужи граѓанинот Бошко Жупановиќ, кој смета дека таа ја омаловажила државата пеејќи на овој начин.

Жупановиќ, кој е правник по професија, се повикал на член 349 од Кривичниот законик, кој се однесува на повреда на угледот на Република Хрватска. Според него Лисац навредливо артикулирала и користела тоналитети со што ја исмевала Хрватска.

„Какво било уметничко пенетрирање во структурата на химната е недозволиво. Начинот на кој тоа го правеше осомничената апсолутно е навредувачки и омаловажувачки, па според тоа, постои сомневање дека сторила кривично дело“,„Ова е мој личен став. Изведбата е дегутантна, чисто омаловажување. Нашата химна е убава и патриотска и никој не смее да манипулира со неа“, стои во реакцијата.

Ама не само Жупановиќ, реагираа и други Хрвати.

Подобро да не ја испееше, ова што таа го изведе е најлошото нешто што сум го слушнал, а имам 75 години, такво нешто посебно не може секој да го изнесе се само дел од коментарите.

И на Македонија и се случи слична ситуација. Евровизиската претставничка Тамара Тодевска на приемот кај американскиот амбасадор на 4-ти јули не ја испеа строфата во која се споменуваат револуционерите.

Таа не доби тужба, ама го навлече гневот на Македонците, иако потоа се извинуваше и оправдуваше дека ненамерно ја заборавила строфата. Во член 2 од законот за химната е загарантиран целиот текст од првата до последната строфа. А, за прекршувањето на оваа законската одредба е предвидена кривична одговорност.

 

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести