(Видео) Трајановски: Работев за во Скопје да оставам белег на метропола

Поврзано

Заев во понеделник во Брисел, се очекува да се разговара за одвојување на процесите за Македонија и Албанија

Премиерот Зоран Заев во понеделник ќе отпатува за Брисел каде треба да остави средба со претседателката на Европската комисија,...

Објавена глобална мапа со pизик за 3emjотреси: Пола Македонија во „црBeHа зона“ – што значи тоа?

Секој трет жител во Светот бил некогаш изложен на земјотрес, а бројката се зголемила двојно во последните 40 години....

Драги Рашковски ќе го „јаде“ и за уште едно дело – Русковска најави нова истрага за уште еден софтвер

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ќе бара продолжување на притворот на Драги Рашковски, а можно е...
- Advertisement -

Кога се работеше за градот јас работев со време и од 24 часа, 15 часа бев посветен на градот. Од 2005 година кога веќе бев градоначалник на Гази Баба, но до 2009 година, ја спроведувавме децентрализацијата. Кога ВМРО-ДПМНЕ се вративме на власт, прво се трудевме да ги ослободиме јавните претпријатија и градот од долгови.

Работењето во Скопје, беше концентрирано да оставам белег на метропола, во многу што сакав оние проекти кои ги тераше Трифун Костовски да ги продолжам и да ги надградам. За сега да имаме ситуација сега дека се што предходно е направено, да се сруши да се нагрди, да се преименува и да се профитира некој ситен политички поен.

Да не ги споменам целосно завршените проекти кои се многу. Булеварот према обиколницата, ул. Босна Херцеговина, бул. Александар Македонски од агросервис до Естакатадата, во цел проект од две кон три ленти, и наутро, бидејќи тука е влезот на Скопје, кога почна да се реконструира, гледаме измеѓу асфалтот и ивичњаците нивото е исто. Сето тоа го прави само да добие вниание и рејтинг, а не да се подобри инфраструктурата.

Голем број на сообраѓајници, Климент Охридски, булеварот Борис Трајковски, покрај тој булевар никнуваат индустриски објекти и кој води кон Козјак, исто така и Трета Македонска бригада.

Со централизацијата на локалната самоуправа многу беше ослабнат развојот и изградбата. Ние тоа го сменивме и целта ни беше без оглед на тоа кој ќе биде градоначалник, развојот и изградбата или реконструкцијата на градот да тече непречено. а бројот на кружни текови и да не зборувам.

Проселедете ја емисијата Неделен брифинг на следниот линк:

Latest News

Регистрирани 198 нови случаи на ковид-19, починaлe 12 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а...

More Articles Like This