(Видео) Трајановски: Треба да се именуваат личности кои имаат голем допринос во науката, во културата, во градењето на Македонија

Поврзано

Заев во понеделник во Брисел, се очекува да се разговара за одвојување на процесите за Македонија и Албанија

Премиерот Зоран Заев во понеделник ќе отпатува за Брисел каде треба да остави средба со претседателката на Европската комисија,...

Објавена глобална мапа со pизик за 3emjотреси: Пола Македонија во „црBeHа зона“ – што значи тоа?

Секој трет жител во Светот бил некогаш изложен на земјотрес, а бројката се зголемила двојно во последните 40 години....

Драги Рашковски ќе го „јаде“ и за уште едно дело – Русковска најави нова истрага за уште еден софтвер

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ќе бара продолжување на притворот на Драги Рашковски, а можно е...
- Advertisement -

Александар Митевски: Што мислите за именувањето на имиња на одредени улици со имиња од албанскиот етникум, кои се во директна спротивност со она за што се именуваат, односно имиња на познати команданти на УЧК и слични пapaв oeни фо рмации, кое е Вашето конкретно мислење?

Трајановски: Јас до сега зборував за тоа што јас и мојот тим го правевме. Начинот на работа беше поинаков. Сега велат дека тоа е првична листа па не знам не е конечна и слично. Сепак треба и општините во состав на градот да се произнесат и далеку е тоа од носење на Совет. Од етничките заедници треба да се земаат за примери личности кои имаат голем допринос во науката, во културата, допринос во градењето на Република Македонија.

Инаку оваа листа не се конкретни имиња и има 571 предлог, и они велат транспарентна, односно значи има оглас па се даваат предлози, и потоа се дава на јавна дебата, бидејќи прашањето е многу сензибилно.

Кога ќе дојдат СДСМ на Власт гледаат да продадат, да уништат и да го снема се што било пред нив.

Можеби сега има 571 како предлог, откако ќе се изјаснат општините, па да оди на Влада, па дури потоа треба да дојде на советот на Град Скопје и повторно да дојде за јавна расправа во која секој ќе може да достави свое мислење. Но, во секој случај оваа листа не треба да помине и треба да добие една добра дебата во друго порелаксирано време во Македонија и пред се Градот Скопје.

Проследете го гостувањето на Коце Трајановски во емисијата Неделен брифинг, на следниот линк:

Latest News

(Видео) „Време е за синдикално будење на работниците“: Голем сеработнички пpoтест за будење на работниците, за будење на заспаните синдикати и синдикални организации

„Време е за синдикално будење на работниците, за будење на заспаните синдикати и синдикални организации, но и синдикално будење...

More Articles Like This