August 11, 2020, 1:28 am

(ВИДЕО) ТРИ ГОДИШНО ДЕТЕ ИСЧЕЗНАЛО ВО ШУМА ПОЛНА СО МЕЧКИ: Два дена подоцна било пронајдено, а она што им го раскажало на спасувачите е неверојатно!

Поврзано

(Видео) Мајк Тајсон три pyнди се бopeшe со aјкyли и пoбeди со „нoкayт“

Поранешниот шампион во бокс во тешка категорија учествуваше во емисијата на Discovery Channel – Shark Week. За да ја...

(Фото) Геолошко чудо сред пустина

Висорамнината Најд, е една од најистакнатите природни зданија на Саудиска Арабија, а на неа се наоѓа драматичната атракција “Крајот...

(Видео)Вака се бoдpи тим, погледнете го нajжecтokиoт навивач пред малите екрани

Познато е дека кучињата сакаат да гледаат телевизија, но вакво внимателно следење на натпревар се уште не сте виделе. Погледнете...
- Advertisement -

3-годишниот Кејси Хатавеј кој преживеал два дена во шума на ниски температури во американската држава Северна Каролина, ѝ раскажал на полицијата и семејството дека го чувала пријателски настроена мечка која постојано била со него.

Спасувачите кои го чуле плачот на детето, го пронашле вечерта на 24-ти јануари, премрзнато и мокро, но безбедно. Тој исчезнал на 22-ри јануари во толку лоши услови што потрагата била откажана.

Шерифот на областа Крејвен, Чип Хјуз изјавил дека Кејси имал “пријател во шумата кој постојано бил со него”, пишува британскиот “Guardian”.

Sheriff Hughes Explains Rescue

EXCLUSIVE INTERVIEW: Craven County Sheriff Chip Hughes chats with Merrilee Moore this morning as 3-year-old Casey Hathaway rests at Carolina East Medical Center in New Bern.

Julkaissut WCTI NewsChannel 12 Perjantaina 25. tammikuuta 2019

Шумите на Северна Каролина се полни со црни мечки, потсетува весникот. Хјуз изјавил дека детето си играло со уште две деца во дворот на својата баба во местото Ернул на 22-ри јануари, но не се вратил дома со нив.

Во потрагата по исчезнатото дете учествувале хеликоптери, дронови, единица со специјално обучени кучиња и нуркачи, како и стотина волонтери. Меѓутоа, до 24-ти јануари временските услови толку се влошиле што властите апелирале волонтерите да останат дома.

“Тој е вистински борец”, изјавил Хјуз, додавајќи дека спасувачите морале да пројдат низ вода чие ниво било до струкот, за да дојдат до детето кое било високо само 66 центиметри.

Шерифот изјавил дека детето имало само неколку гребаници и единствено што побарало е вода и да ја види својата мајка.

Latest News

Обид за aтeнтaт вpз претседателот на САД Доналд Трамп

Брифингот за новинари во врска со коронавирусот кој претседателот на САД Доналд Трамп го одржуваше во Белата Куќа во...

Експлoзии во центарот на Минск, зaгина едно лице

Еkcплозии одекнуваат во центарот на Минск, јавува дописник на Спутник. Запален е еден автобус, а едно лице загина. Во центарот на белоруската престолнина...

(Видео) Пaника во Англија, се запали фабрика за пластика, издадено предупредување за можни отpoви во воздухот

Голем пожар во пластична фабрика недалеку од Бирмингем предизвика паника во Англија. Дебел црн чад може да се види на милји од местото на...

Иcчезна новинарот на „Спутник“ кој известуваше од протестите во Минск

Фоторепортерот на агенцијата МИА „Русија Север“, Илја Питаjeев, кој ги следи настаните во Минск, не одговара на телефонот повеќе од пет часа. Главниот и одговорен...

Авион од Скопје слетал во Финска со 24 патници позитивни на кopонавирус

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирyс и кaрантини за патници од одредени земји со висок pизик, рече во понеделникот надлежниот министер, откако 24...

More Articles Like This