September 24, 2020, 9:06 am

(Видео) Тpaмп cтpaвyва од aтeнтaт – „Ме гледате за пocледен пат“

Поврзано

(Фото) Жaлocнo: Мaлo мoмчe co гaлeњe ja ycпoкoјувa cecтpичкaтa бoлнa oд pak

Мајка сподели трогателна фотографија, која ги покажува последиците од ракот. Емотивната фотографија го прикажува нејзиниот мал син како ја...

Заев не се појави на cyдeњeтo пpoтив Александар Николоски, рочиштето одложено

Зоран Заев не дојде на рочиштето закажано по негова тужба за клевета и навреда во Основниот суд во Скопје...

СЗО ja мeнyвa cтpaнaтa: Имa нaмepa дa ja пoддpжи пpoмoцијaтa нa pycкaтa вakцинa пpoтив кopoнaтa Cпyтник V

Светската здравствена организација има намера да ја поддржи промоцијата на руската вакцина против вирусот корона Спутник V, изјави директорот...
- Advertisement -

Забелешките на претседателот Трамп за време на говорот предизвикаа шпекулации откако тој се осврна на тоа дека има многу богати непријатели и рече на публиката: „Ова може да биде последен пат кога ќе ме видите, на некое време“.

Коментарите беа дадени за време на обраќањето што Трамп го даде во фабриката „Вирпул“ во Клајд, Охајо.

Контекстот на забелешките беше извршна наредба со која ќе се овластат државните агенции на САД да ги купат сите лекови од американски компании.

Трамп ја обвини американската политичка класа за фактот дека лековите се поевтини за купување во други земји како Канада, дури и ако ги прави истата компанија.

„Значи, јас имам многу непријатели . Ова може да биде последен пат кога ќе ме видите на некое време. Многу многу, многу богати непријатели, тие не се задоволни од она што го правам “, рече Трамп.

„Но, јас сфаќам дека имаме една шанса да го сториме тоа, и ниеден друг претседател нема да го направи тоа што го правам. Ниту еден друг претседател . Никој. И има многу несреќни луѓе и тие се многу богати луѓе и тие се многу несреќни “, додаде тој.

Во однос на тоа кој Трамп ги идентификуваше како свои „непријатели“, претседателот се осврна на богатите анонимни „посредници“ кои имаат намалени профит од фармацевтската продажба.

„Тие се толку богати. Тие се толку богати “, рече Трамп. „Никој нема идеја кои по ѓаволите се тие или што прават. Тие заработуваат повеќе пари отколку компаниите за лекови “.

Latest News

Дeнecкa пoчнyвaaт зaвpшнитe збopoви зa „нacилcтвo вo Цeнтap“

Поминаа повеќе од 3,5 години од првото закажано рочиште за предметот „Насилство“ или познат како „Шамарите во Општина Центар“,...

(Фото) Жaлocнo: Мaлo мoмчe co гaлeњe ja ycпoкoјувa cecтpичкaтa бoлнa oд pak

Мајка сподели трогателна фотографија, која ги покажува последиците од ракот. Емотивната фотографија го прикажува нејзиниот мал син како ја гали неговата сестричка која се...

Заев не се појави на cyдeњeтo пpoтив Александар Николоски, рочиштето одложено

Зоран Заев не дојде на рочиштето закажано по негова тужба за клевета и навреда во Основниот суд во Скопје против потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар...

Соседите плакнат очи: Дара Бубамара и на тераса се шета по градник (фото)

По серијата жешки фотографии од Монте Карло, Хрватска, Грција и Малдиви, Дара Бубамара објави и жешка фотографија од тераса. Откако неодамна возеше во автомобил „Ферари“,...

Пpвпaт цpнoгopcки пpeтceдaтeл дa бojкoтиpa кoнcтитyтивнa ceдницa

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ ја бојкотираше вчерашната конститутивна седница на Собранието на Црна Гора. Тоа е првпат од прогласувањето на независност, но и во претходниот...

More Articles Like This