(Видео) УБК во кампања на СДСМ

Поврзано

Спасовски се сретна со претставници од Синичане и Урвич со цел peшaвaње на пpoблeмoт со водата за пиење

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, придружуван од министрите за внатрешни работи, Агим Нухиу, за земјоделство,...

(Видео) Силниот ветер однесе покрив од зграда во Делчево

Невреме со силен ветар денес околу 13 часот го зафати Делчево. Ветарот успеа да откорне неколку лимени покриви меѓу...

Пocкапувањето на стpyјата требало да биде дури 25 проценти!

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски ги отфрла обвинувањата за новото 7,4 % зголемување на цената...
- Advertisement -

Владата на СДСМ се чини помеѓу своите најголеми достигнувања пред јавноста го прикажуваше расформирањето на УБК и системот на разузнавање во Македонија, поради наводни злоупотреби во минатото, но факт е дека злоупотребите во системот се случуваат и до ден денес.

УБК иако беше расформирано на негово место беше формирани АНБ (Агенцијата за национална безбедност) како и ОТА ( Оперативно техничката агенција), а злоупотребите со прислушкување како и злоупотребите на агентите на новотo УБК во партиски цели се новата нормалност.

Имено самостоен инспектор на АНБ е забележан на партиски настан на СДСМ и БЕСА во Теарце. Тој не само што е забележан на настанот туку и самиот настан е организиран во неговиот двор, а на настанот присуствуваше и Билал Касами.

Takim me banorët e Komunës së Tearcës.#MUNDEMI edhe më #Shumë edhe më #Mirë#BESA#Voto3️⃣3️⃣

Julkaissut Bilall Kasami Sunnuntaina 28. kesäkuuta 2020

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев побара од ЈО по допрен глас да отвори истрага за одговорност обвинувајќи дека поранешната УБК, а сега Агенција за национална безбедност ја задржала техничката можност за следење на комуникациите, што според него е прекршување на законите и препораките на Прибе.

Според информациите кои беа објавени во повеќе медиуми, при селекцијата на вработените во АНБ не е земена предвид одлуката на Антикорупциска да не се преземаат брачни двојки, деца и родители и враобтени со други блиску фамилијанрни врски. Наспроти ова, во новата Агенција од УБК, според нашите извори, се преземаат и лица во „љубовна врска“ со моќници кои имаат влијание врз процесот на селекција.

Во новата Агенција ќе работат и Ѕвонко Костовски и Ѓорѓи Лазаревски, осудени во предметот „Пуч“ и за кои веќе докажано дека предавање разузнавачки материјали во политичка партија, спротивно на Законот. Покрај ова, тврдат извори од Агенцијата, за безбедноста на македонските граѓани ќе се грижат и разузнавачи кои соработувале со странски служби, учествувале во насилства, се поврзуваат со екстремизам и тероризам.

Покрај партиските и вработувања на лица поврзани со незаконски активности , при процесот на селекција елиминирани се од АНБ, професионалци кои повеќе од 10 години успешно ги извршувале своите работни задачи.

Latest News

Играјте на сигурно и нема да зaжaлитe

Овен Не дозволувајте ситните кавги со колегите да ве исфрлат од такт. Кога ќе забележите дека сте налутени, повлечете се...

За време ekcплозијата во Бејрут новинарка имаше интервју: Погледнете што се случи (Видео)

Еkcплозијата што однесе преку стотина животи во Бејрут и беа повредени преку 7.000 лица, беше голем шоk за светската јавност. Се повеќе видеа излегуваат...

Борисов најави повлекување: Не сум Радев да се радувам кога луѓе се тeпaaт на улиците

Подготвен сум да заминам во секое време. И заради мене, не сакам да има тензии на кој било начин. Јас не сум Радев да...

Почина писателката Исидора Бјелица

Писателката Исидора Бјелица почина денеска во Белград на 52-годишна возраст. Бјелица починала во домот на своите родители. Во 2012 година на писателката и беше дијагноситициран...

Денеска е Св. мaченичkа Христина која пocтpaда за Хpиста во третиот век

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 јули. Денеска е Св. маченичка Христина. Света Христина по род беше од градот Тир и беше ќерка...

More Articles Like This