November 25, 2020, 3:26 pm

(Видео) Унгapија е пpвaта Евpoпска држава коja ja нaбaви pycката вakцина: Примepоци пpиcтигнaa во Бyдимпeшта

Поврзано

3aeв го изpeзили Пендаровски за БГНЕС: Не е искусен политичар, не знае што збори

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен со зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот,...

(Видео) 3aeв се обвpзa дека ќе и cлyжи нa Бугарија: Ќе се пoтишyва нов договор се откaжyвaме од мaлцинcтвото и истopијата

БГНЕС: Да се ​​вратиме на прашањето на Договорот. Дали сте подготвени да преземете обврска да го спроведете како што...

(Видео) Гo шитнa и jaзикот: Cтрумичани говopeлe бугapcки jaзик

Зоран Заев ги продаде и своите струмичани кои според него зборат на ист јазик како луѓето од Петрич, Бугарски....
- Advertisement -

Унгарија стана првата земја во Европската унија која ја доби руската вакцина Спутник V Ковид-19. Вакцината пристигна во контејнер со примероци, кои пристигнат во Будимпешта, во четвртокот, и им беа предадени на унгарските медицински лица.

„Примероците за вакцини произведени во Русија пристигнаа во Будимпешта“, потврди министерот за надворешни работи на Унгарија Питер Сијарто на својата страница на Фејсбук објавувајќи снимки кои го демонстрираат пристигањето на вакцината на аеродромот во унгарскиот главен град.

„Сега на ред се унгарските експерти“ да ја проучат вакцината, рече министерот, додавајќи дека тоа ќе им помогне „да донесат што е можно поинформирана одлука“.

Претходно, Москва и Будимпешта се договорија за набавка на вакцината Спутник V од Унгарија и покрај скептицизмот од Брисел. Сијарто ја бранеше одлуката на својата нација во интервју за РТ, велејќи дека меѓународната соработка на толку важно поле не треба да биде попречена од политичките игри.

Подоцна, руското Министерство за индустрија и трговија соопшти дека двете нации размислуваат за заедничко производство со Унгарија на вакцината

Русија беше првата земја што ја регистрираше својата вакцина Covid-19 во септември. На почетокот на ноември, развивачите на вакцината рекоа дека се чини дека има 92% ефикасност, повикувајќи се на прелиминарните резултати од големите клинички испитувања во III Фаза.

Надвор од Европската унија, Русија водеше преговори со низа потенцијални партнери за развој и производство на вакцини, вклучувајќи ги Индија, Мексико, Бразил, Азербејџан, Казахстан и Белорусија.

Latest News

Градоначалникот ќе бара итен карантин во Прилеп

Градоначалникот Јованоски е директен за состојбите во градот и апелира дека мора да се воведе карантин во Прилеп. –...

ЕДНОJA3ИЧНО ВО ВЛАДATA: Кај вицепpeмиерот Гpyби нema македонски јазик, само на албански

Само албанскиот јазик се користи од првиот вицепремиер на македонската влада и министер за политички систем Артан Груби на официјалната интернет-страница на македонското министерство...

(Видео) Стоилковски: Cкaндaлитe вo битoлcкaтa бoлницa нeмaaт кpaј, пo mpтви тeлa, чaдopи зa зaштитa oд фekaлии, иcтpaгa и Филипче ocтaвкa

Молкот од институциите нема да биде погласен од грозомориите во Болниците на смртта на Венко Филипче и на Зоран Заев. Ниту Филипче ниту Заев...

3aeв го изpeзили Пендаровски за БГНЕС: Не е искусен политичар, не знае што збори

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен со зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот, а во душата и паметот...

(Видео) 3aeв се обвpзa дека ќе и cлyжи нa Бугарија: Ќе се пoтишyва нов договор се откaжyвaме од мaлцинcтвото и истopијата

БГНЕС: Да се ​​вратиме на прашањето на Договорот. Дали сте подготвени да преземете обврска да го спроведете како што беше планирано во 2017 година?...

More Articles Like This