(Видео) УЈП нajaвyвa пpoлoнгиpaњe нa poкoт зa пoднecyвaњe дaнoчнa пpиjaвa, cмeткoвoдителите најавуваат пpoтecт

Поврзано

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

Пановски пpeдупрeдува: Бoлниците се гнездо за вирусот, брисови да се земаат на отворено

Трет бран веќе постои, не очекувам да биде посилен од вториот, вели микробиологот и професор на Медицинскиот факултет, Никола...

Coфтвep за попиcoт е бугapcка донациja, менаџер на фирмата е некогашната советничка на Кочо Анѓушев

Државниот завод за статистика во 2019-та избрал конзорциум од три фирми за апликација за попишување на населението во рамки...
- Advertisement -

Фирмите овој месец наместо до 25 јануари данокот за додадена вредност ќе можат да го пријавуваат до 29ти. Директорката на управата за Јавни приходи попладнево на Фејсбук го објави продолжувањето на рокот за даночната пријава.

увидено е отежнато поднесување на образецот ДДВ-04. Се известуваат даночните обврзници и сметководителите дека рокот за поднесување на образецот ДДВ-04 за даночниот период од 01.10.2020 до 31.12.2020 и 01.12.2020 до 31.12.2020 се продолжува за 4 дена, односно за краен рок за поднесување ќе се смета 29 јануари 2021“, напиша Лукаревска.

Неофицијално, се размислува и на пролонгирање на рокот и за поднесување на завршните сметки за 2020 година и тоа за 30 или 60 дена. Одлуката ќе биде донесена в понеделник.

УЈП се реши на ваков чекор откако сметководителитете и сопствениците на фирми се пожалија дека рокот за даночните пријави и завршните сметки за време на пандемија им е прекраток бидејки дел од нив  се или болни или во самоизолација, а казните и пеналите за доцнење се големи. Овластените сметководители побараа пролонгирање по примерите на соседните држави, во спротивно најавија протест за вторник.

Продлжувањето на рокот за пријава на ДДВ за 4 дена не ги задоволува, останува да протестираат.

Продложувањето на рокот нема да има никакви фиансиски импликации врз буџетот, тврдат од Комората. Во земјава околу 10 илјади лица се овластени сметководитили . Тврдат дека професијата им е загрозена, а со најавените законски измени дополнително ќе се влоши.

Извор: Сител

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This