October 18, 2021, 6:48 pm

(Видео) Францускиот Сенат го отфрли предлог законот за задолжителна вакцинација

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На денешната седница, францускиот Сенат го отфрли предлог -законот според кој вакцинацијата против корона вирусот ќе биде задолжителна. Предлогот, поднесен од социјалистите на крајот на август, беше отфрлен со 262 гласови, додека само 64 сенатори гласаа за предложениот закон.
Сенатот не го усвои законот за задолжителна вакцинација против САРС-кОВ-2, така што вакцината против ковид-19 нема да се приклучи на листата на задолжителни вакцини во Франција, објави порталот Јавен сенат.

Само членовите на социјалистите и уште тројца пратеници од центарот и десницата беа за задолжителна вакцинација.

Со оглед на исходот од гласањето, оваа иницијатива дефинитивно беше отфрлена и нема да биде во понатамошна постапка.

Latest News

Албанско семејство го тyжeше Бајден бидејќи не добиле виза

Претседателот на САД Џо Бајден го тужи албанското семејство Мисљими, кое тврди дека иако е избрано за американска „виза...

More Articles Like This