Хамилтон победник во Кина на јубилејната 1000. трка во Ф1

  • April 14, 2019

Светскиот првак Луис Хамилтон од Мерцедес победи на јубилејната 1000. трка во Формула 1 која се возеше за ГН на Кина.

За Хамилтон ова беше 75 победа во кариерата, втора едно по друго бидејќи победи и за ГН на Бахреин.

Победничкото време на Хамилтон, 1:32.06 , клупскиот колега Ботас беше втор, Фетел од Ферари заврши како трет што е прв подиум за него сезонава.

Во генералниот поредок води Хамилтон со 68 бода, Ботас има 62, Верстапен на третото место има 39 бода.

Претходно «
Следно »