(Видео) ХАОС ВО ПОДГОРИЦА: Полицијата фрли солзавец на демонстрантите

  • January 25, 2020
  • Коментари

Црногорската полиција интервенираше во акцијата на отстранување на црногорската тробојка, а младите Срби од Златица, населба во Подгорица, се спротивставија и со жив ѕид го бранеа својот мурал. Знамето во три бои беше насликано пред две ноќи, и покрај предупредувањето и заканите од полицијата.

„Џабе апсите, џабе судите, православието не можете да го осудите“, пишуваше на транспарентот што го носеа.

На терен излегоа повеќе десетици полицајци, кои фрлаа солзавец во обид да ја растераат толпата која со жив ѕид го бранеше муралот. Потоа се обидоа да го прекријат муралот со боја, но демонстрантите повторно се вратија. Полиијата и по втор пат фрли солзавец.

Gepostet von Миливоје Брџа Брковић am Samstag, 25. Januar 2020

Gepostet von Лука Тапушковић am Samstag, 25. Januar 2020

Претходно «
Следно »