August 13, 2020, 9:43 am

(Видео) ХАОС ВО ПОДГОРИЦА: Полицијата фрли солзавец на демонстрантите

Поврзано

Рекорден број новoзaболeни во Грција, двојно зголемен и бројот на пaциенти на интeнзивнa нега

Во Грција денеска се регистрирани 262 нови случаи на kopонавирус, што е нaјмногу од почетокот на пaндeмијата, а пoчинaлe...

Уaпceни 17 полицaјци во БиХ, се сомничат за над 100 kpивични дела

Во полициската акција „ДАР 1“ спроведена на подрачјето на кантонот Сараево, Зеничко-Добојскиот кантон и во Источен Сараево, денес...

„Косово нема земја за подарување“: Пpoтест во Косово поради српска вoeна пaтрола на косовска територија

Жители од косовското село Карачево и неколку други населени места на границата со Србија, одржаа пpoтест поради тоа што...
- Advertisement -

Црногорската полиција интервенираше во акцијата на отстранување на црногорската тробојка, а младите Срби од Златица, населба во Подгорица, се спротивставија и со жив ѕид го бранеа својот мурал. Знамето во три бои беше насликано пред две ноќи, и покрај предупредувањето и заканите од полицијата.

„Џабе апсите, џабе судите, православието не можете да го осудите“, пишуваше на транспарентот што го носеа.

На терен излегоа повеќе десетици полицајци, кои фрлаа солзавец во обид да ја растераат толпата која со жив ѕид го бранеше муралот. Потоа се обидоа да го прекријат муралот со боја, но демонстрантите повторно се вратија. Полиијата и по втор пат фрли солзавец.

Julkaissut Миливоје Брџа Брковић Lauantaina 25. tammikuuta 2020

Julkaissut Лука Тапушковић Lauantaina 25. tammikuuta 2020

Latest News

Помпeo во пocета на Словенија, потпишyва изjaва за 5G мpeжата

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ќе престојува денеска во кратка посета на Словенија, за време на која ќе биде...

Kopoнaвиpycoт нajдeн и на пилeшки кpилцa yвeзeни од Бpaзил

Примерок на смрзнати пилешки крилца увезен од Бразил во Кина е тестиран позитивен на коронавирус, соопштија денеска локалните власти во јужниот кинески град Шенжен,...

Во 12 часот, Пендаровски ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска треба да му го довери мандатот за составување нова влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Врачувањето е закажано...

Се чека на Koмисијата за зapaзни болecти и Владата да одлyчaт како ќе се одвива учебната година

– Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да...

Kopoнавирусот се пpeнесува пpeку зaмpзнaта храна, пронajден на пилешки крилца увeзeни од Бразил

Примерок на смрзнати пилешки крилца увезен од Бразил во Кина е тестиран позитивен на коронавирус, соопштија денеска локалните власти во јужниот кинески град Шенжен,...

More Articles Like This