December 8, 2021, 3:59 am

(Видео) Хеликоптерот на НАСА ги надмина очекувањата – помина 6 месеци на Марс и се уште не се откажува

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Требаше да лета само пет пати, но малиот хеликоптер на НАСА на Марс, Ingenuity, веќе заврши 12 летови и се уште не е во пензија.

Со оглед на неочекуваниот успех, НАСА ја продолжи својата мисија „на неодредено време“.

Малиот хеликоптер е редовен придружник на роверот Персевиранс, чија основна мисија е да бара траги од поранешниот живот на Марс.

„Се функционира многу добро“, рече Џош Равиќ, шеф на инженерскиот тим на Ingenuity. „Ние работиме подобро отколку што очекувавме.

Сомнежите за способноста на хеликоптерот беа разбирливи. На Марс, густината на воздухот е стотинка од онаа на атмосферата на Земјата. За споредба, летањето со хеликоптер на Црвената планета е еднакво на летање во воздух на 30 километри над Земјата.

Воопшто не беше лесно да се стигне до Марс. Имено, Ingenuity мораше да го издржи првичниот шок при полетување од Земјата и потоа слетување на Персевиранс на Марс по седуммесечно патување во вселената.

Хеликоптер тежок само 1,8 килограми во новата средина мораше да преживее ледени ноќи на Марс, извлекувајќи топлина од соларните панели кои ги полнат батериите во текот на денот.

Лета воден од серија сензори бидејќи петнаесет минути одложување на комуникациските сигнали од Земјата го прави невозможно да се контролира во реално време.

Ги надмина сите очекувања

Ingenuity првпат полета на Марс на 19 април, првиот лет контролиран од човечки екипаж во историјата што прелета над планета различна од Земјата.

Надминувајќи ги сите очекувања, тој беше во воздух уште 11 пати. „Може да издржи посилни ветрови отколку што очекувавме“, рече Равич.

„Мислам дека ги постигнавме сите наши инженерски цели и ги добивме сите информации на кои се надевавме“, додаде тој.

Ingenuity леташе на висина од најмногу 12 метри. Помина вкупно 2,7 километри, а неговиот последен лет траеше две минути и 49 секунди.

Сега го испраќаат на извидувачки мисии за Персерванс, да ја препознае патеката што ќе биде безбедна за роверот, но и да ја најде онаа што ќе биде интересна, особено геолошки.

Откако помина половина година на Марс, малото летало слично на дрон има се повеќе обожаватели на Земјата и успешно го продава својот лик на маици и чаши.

И како се објаснува неговата долговечност?

„Времето беше во наша корист. „Температури, ветер, студ, сонце, прашина во воздухот – сето тоа можеше да биде многу полошо“, вели Равич.

Во теорија, хеликоптерот треба да работи некое време, но се приближува зимата на Марс, и тоа ќе биде многу предизвикувачки.

Инженерите на НАСА, кои сега имаат бројни податоци за инженерските летови, веќе работат на неговите следни генерации.

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...

More Articles Like This