October 20, 2021, 9:35 pm

(Видео) Христов: Солун е Македонски, таму била единствената масонска ложа „Македоника Рисорта“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Христо Христов, маестро диригент при Филхармонијата во Варна, културен работник, Претседател на меѓународната фондација за соработка и културен натпревар „Гоце Делчев“, масон и внук на Гоце Делчев, во своето гостување во вечерашната емисија „Прашањето ми е следно“ со Александар Митовски, коментирајќи ги шпекулациите дека неговиот прадедо е член на масонска ложа, појасни дека во тој период на во овој регион постоела само една масонска ложа.

„Солун е Македонија, во Солун била единствената масонска ложа „Македоника Рисорта“. Во делот што ние го разбираме како Македонија, немало друга. Таа е под италијанската, и е дел од таканаречениот Голем ориент на Италија. И таму имало некои популарни луѓе кои биле членови, како Мустафа Кемал Ататурк. Од Солун нагоре, до Белград и Софија, немало друга масонска ложа. Значи во Македонија имало само една ложа и таа била во Солун“, појасни Христов.

Latest News

Во лyдилото заборавија кој ги донесе на власт

СДСМ никогаш немале мирна транзиција на власт, не верувам дека ќе имаат и сега, истакна Александар Митовски во гостувањето...

More Articles Like This