November 28, 2020, 11:12 am

(Видео) Хaoc во Франција: Пpoтecти низ цeлa зeмja пpoтив нoвиoт Зaкoн зa бeзбeднocт

Поврзано

Oфициjaлнo: Британските влacти пoбapaa пpoцeнкa нa oкcфopдcкaтa вakцинa

Британските власти официјално побараа од властите да ја проценат вакцината развиена од „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд за да...

Ckaндaл вo Романија: Дoктop и cecтpa вoдeлe љyбoв вo Koвид бoлницa

Романската јавност била шокирана откако дознала дека лекарот и медицинската сестра, вработени во болницата за ковид, воделе љубов во...

Во Германија peкopдeн бpoј нa пoчинaти oд Koвид-19 зa 24 чaca

Во Германија, повеќе од еден милион луѓе се заразени од почетокот на пандемијата, а дневниот биланс на смртни случаи...
- Advertisement -

Новинари, членови на „жолтите елеци“ и илјадници луѓе протестираа денеска во Франција против Законот за забрана за злонамерно објавување на снимки на полицајци, за кои демонстрантите тврдат дека ги нарушува слободата и владеењето на правото.

Плоштадот Трокадеро во Париз со познатиот Форум за човекови права денес беше полн со демонстранти со силно присуство на полициски сили, пренесува Франс Прес.

Во Франција се одржаа дваесетина митинзи: во Лил, на север, се собраа илјада луѓе, а на еден транспарент пишуваше „Орвел беше во право“. И во Рен, на западот од земјата, исто така, се собраа околу илјада луѓе, како и во Монпелје, на југ со паролите „Спушти го оружјето и ќе ги спуштиме мобилните телефони“.

Парламентот вчера го донесе законот за „глобална безбедност“ со кој се оспорува членот 24, кој регулира објавување на снимки на полицајци, иако законот е придружен со амандман со кој се гарантира правото на информации. Написот, како и можната употреба на беспилотни летала за време на протестите и препознавањето на лицата од надзорните камери, предизвика бура во медиумите, кои сметаа дека ова претставува опасност за слободата на информирањето.

„Демократијата умира во мрак“, беше напишано на транспарентот на интернет-весникот Медиапарт во Париз.

„Загрижени сме за бавниот пад на владеењето на правото, што се чини дека води кон полициска држава“, предупреди адвокатот Арие Алими, член на националната канцеларија на Лигата за човекови права, на прес-конференција со Амнести Интернешнл и новинарските синдикати.

Спорниот член од законот предвидува затвор за објавување снимки на лице или кој било друг елемент за идентификација на полицајци за време на интервенции и парична казна од 45.000 евра, кога тие снимки го загрозуваат нивниот физички или ментален интегритет.

Latest News

Седумдесет и шест годишен cтpyмичaнeц co бacтyн вo paкa ги мoтивиpa млaдитe дa дapyвaaт kpв

Седумдесет и шестгодишниот Панче Николов, кој досега дарувал крв над 120 пати, со бастунот во рака се уште ја...

Пpивeдeнo лицe oд Скопје зa cтopeнo paзбojништвo

Триесет и осумгодишен скопјанец е приведен вчера за издржување притвор во Затворот Скопје за сторено кривично дело „разбојништво“. МВР денеска соопшти дека скопјанецот А.З. е...

Во Јапонија peкopднo згoлeмyвaњe нa нoви cлyчaи нa кopoнa

Јапонското Министерство за здравство денес потврди дека 2.530 лица се разболеле во последните 24 часа, што е најголем дневен биланс на новозаболени лица од...

Фаучи: Baкциниpaјтe ce дypи и aкo cтe ce oпpaвилe oд Koвид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш...

Heмa цpн peкopд кoj Филипче нe гo coбopи, бoлницитe бeз киcлopoд и кpeвeти

Лагите и неспособноста на Венко Филипле резултираат секој ден со десеттина починати, а вкупно скоро 1.700 починати. Македонија е на врвот на европската листа по...

More Articles Like This