(Видео) Хaoc во Франција: Пpoтecти низ цeлa зeмja пpoтив нoвиoт Зaкoн зa бeзбeднocт

Поврзано

Италија гo kaзни Гугл co нaд 100 милиoни eвpa – eвe кoja e пpичинaтa

Италија ќе го казни Гугл со повеќе од 100 милиони евра поради злоупотреба на доминантната позиција, соопшти денеска телото...

За прв пат жена застана на чело на тајната служба во Италија

Италијанскиот премиер Марио Драги ја назначи дипломатката од кариера Елизабета Белони на чело на тајната служба, со што таа...

Шпанија најави отворање за туристите од земји надвор од ЕУ

Патниците надвор од Европската Унија ќе може рекреативно да ја посетуваат Шпанија од 20 мај, рече министерот за туризам,...
- Advertisement -

Новинари, членови на „жолтите елеци“ и илјадници луѓе протестираа денеска во Франција против Законот за забрана за злонамерно објавување на снимки на полицајци, за кои демонстрантите тврдат дека ги нарушува слободата и владеењето на правото.

Плоштадот Трокадеро во Париз со познатиот Форум за човекови права денес беше полн со демонстранти со силно присуство на полициски сили, пренесува Франс Прес.

Во Франција се одржаа дваесетина митинзи: во Лил, на север, се собраа илјада луѓе, а на еден транспарент пишуваше „Орвел беше во право“. И во Рен, на западот од земјата, исто така, се собраа околу илјада луѓе, како и во Монпелје, на југ со паролите „Спушти го оружјето и ќе ги спуштиме мобилните телефони“.

Парламентот вчера го донесе законот за „глобална безбедност“ со кој се оспорува членот 24, кој регулира објавување на снимки на полицајци, иако законот е придружен со амандман со кој се гарантира правото на информации. Написот, како и можната употреба на беспилотни летала за време на протестите и препознавањето на лицата од надзорните камери, предизвика бура во медиумите, кои сметаа дека ова претставува опасност за слободата на информирањето.

„Демократијата умира во мрак“, беше напишано на транспарентот на интернет-весникот Медиапарт во Париз.

„Загрижени сме за бавниот пад на владеењето на правото, што се чини дека води кон полициска држава“, предупреди адвокатот Арие Алими, член на националната канцеларија на Лигата за човекови права, на прес-конференција со Амнести Интернешнл и новинарските синдикати.

Спорниот член од законот предвидува затвор за објавување снимки на лице или кој било друг елемент за идентификација на полицајци за време на интервенции и парична казна од 45.000 евра, кога тие снимки го загрозуваат нивниот физички или ментален интегритет.

Latest News

Пoплaднe пopoeн дoжд и гpмeжи, вeтep oд нaд 60км/ч

Локален пороен дожд, грмежи и повремено силен ветер се очекува попладне особено во западните делови на државата. На повеќе...

More Articles Like This