(Видео) Хaoc вo Kaлифopниja: Пoжap зaфaти пoвpшинa oд oкoлy 1.500 квaдpaтни мeтpи, oгнeнaтa cтихиja ce зakaнyвa на 5000 домови

Најголемиот пожар во САД гори денес во јужниот дел на Орегон, но напорната работа и послабите ветрови помогнаа во спречување на ширењето на пожарот, иако тој сè уште им се заканува на домовите во соседна Калифорнија, објави АП.

Пожарот досега уништи површина од околу 1.500 квадратни километри, а сега 40 проценти се под контрола. Се уште претставува закана за уште 5.000 домови.

Горниот источен раб на огнот продолжи да се движи кон Летното езеро, поради што е наложена евакуација од одредени делови на округот Лејк, соопштија пожарникарите.

Во Калифорнија, пожарот во Темерек јужно од езерото Тахо изгоре повеќе од 202 квадратни километри дрвја во областа на националната шума.

Пожар во округот Алпин уништи најмалку 10 згради, а пожарникарите денеска очекуваа активни или екстремни пожари на високи температури, кои достигнуваат до 32 Целзиусови степени.

Задолжителните наредби за евакуација беа издадени во четвртокот во округот Пламас во Сиера Невада, бидејќи пожарот во Дикси продолжи експлозивно да се крева на исток, со што стана најголемиот пожар во Калифорнија оваа година.