October 18, 2021, 5:31 pm

(Видео) Чекор понапред во потрагата по живот надвор од Земјата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Вселенскиот телескоп Џејмс Веб штотуку ги заврши првите пробни тестови пред полетување, со што е еден чекор поблиску до успешно лансирање.

Ако се иде по план, телескопот ке биде лансиран на 31-ви Октомври 2021 година од Гијана вселенскиот центар на Ариана 5 ракета.

Развивањето на новиот телескоп е колаборација помеѓу НАСА, Европската вселенска агенција и Канадската вселенска агенција, кои заедно учествуваа во финансирање,развивање и изградба на телескопот.
Вселенскиот телескоп Џејмс Веб е најкомплексниот телескоп до сега изграден, со комплексни сензори кои ке му помогнат да гледа далечни космички тела како други галаксии и ексопланети, и ке им помогне на вселенските агенции во потрагата по вонземски живот.

 

Latest News

(Видео) Стојкоски со ѓорчепетровци по изборниот ден: Ова е моето Ѓорче, без и со функција ќе бидам тука за проблемите и решенијата

По изборниот ден, кандидатот за градоначалник на Ѓорче Петров, Александар Стојкоски од ВМРО-ДПМНЕ се сретна со дел жителите кои...

More Articles Like This