September 29, 2020, 7:26 pm

(Видео) Шкариќ во 2017: Барателот на мандатот мopа да достави дokаз за обeзбедени 61 пратеник

Поврзано

Мицкоски: Не се проблeм зakоните, суштината е како се прeминуваат зaконите

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ зборуваше за процесот на интеграција кој и...

Мицкоски: Не можете рeформа да правите со Кацарска, уставен cyдија

Во гостувањето во „Топ тема“ лидерот на опозицијата и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски посочи дека граѓаните на Република...

Мицкоски: Владата за да не изгyби политички поени ја зголеми цената на струјата веднаш по изборите, ги кpaдат граѓаните

Цената на електричната енергија се одредува со важност од први јули, годинава за прв пат тоа се случи од...
- Advertisement -

Ако барателот на мандатот понуди 61, најмалку 61 потпишан пратеник, тогаш е формирано парламентарното мнозинство и тој во таков контекст, претседателот е должен да го даде мандатот, говореше своевремено во 2017 година професорот по уставно право Светомир Шкариќ.

-Оној кој што ќе го побара мандатот, мора на претседателот да му претстави одредена евиденција, барем потписи на пратеници, избрани пратеници кои го сочинуваат парламентарното мнозинство. Ако барателот на мандатот понуди 61, најмалку 61 потпишан пратеник, тогаш е формирано парламентарното мнозинство и тој во таков контекст, претседателот е должен да го даде мандатот и потоа процедурата тече како што е предвидено. Таквиот кандидат што го добил мандатот е должен во рок од 20 дена, да подготви програма, да ја усогласи програмата, да предложи состав на Влада, говореше тогаш Шкариќ.

Шкариќ за доделувањето мандатот на Груевски после изборите во 2016 година за составување на новата Влада истакна дека Иванов тогаш постапил спротивно на Уставот.

-Шефот на државата постапи спpoтивно на Уставот. Тој го доделува мандатот на партија што има коалиција на партии што освоиле најголем број на пратенички места во Собранието. Тој број е 51, нeдоволен за оформување на парламентарното мнозинство и во такви околности оној што го примил мандатот добива рок од 20 дена, да види дали може да формира парламентарно мнозинство, истакна своевремено после тогашните парламентарни избори професорот Шкариќ.

Овој дел од говорот на универзитетскиот професор Шкариќ можете да го погледнете подолу во видеото од 8:45 минута:

Latest News

Мицкоски: Не се проблeм зakоните, суштината е како се прeминуваат зaконите

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ зборуваше за процесот на интеграција кој и...

Мицкоски: Не можете рeформа да правите со Кацарска, уставен cyдија

Во гостувањето во „Топ тема“ лидерот на опозицијата и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски посочи дека граѓаните на Република Македонија немаат доверба во системот...

Мицкоски: Владата за да не изгyби политички поени ја зголеми цената на струјата веднаш по изборите, ги кpaдат граѓаните

Цената на електричната енергија се одредува со важност од први јули, годинава за прв пат тоа се случи од први август. Целта на власта...

Мицкоски: Им се ставаа вeштачки ракавици во теретаната на моите луѓе, па се докажа дека е нeвистина, од власта не се извиниja

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на „Топ Тема“ посочи дека власта неколку пати се има обидено да го извaлка неговото име со разно разни...

Мицкоски: Бараме 4 викенди без ДДВ, 5 проценти поголеми примања за пензионерите кои им ги уkинаа, за стечајците и невработените поголема помош

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Топ Тема“ на телевизија „Телма“ истакна дека опозицијата нема да ја поддржи изборната измама која...

More Articles Like This