(видео) ШТО ГОВОРЕШЕ КАНЧЕВСКА ПРЕД САМО ЕДНА ГОДИНА: Кога политичарите ќе заборават што говореле пред камера

Поврзано

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи...

Чулев од Струмица – Наредниот период ќе се гледаме често овде

Нашата држава и нашите граѓани заслужуваат носители на функции кои деноноќно ќе работат. Јас сум убеден во тоа и...

ДИК направи максимални нaпopи да се организираат бeзбeдни и транспаретни избори

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Деркоски на два дена пред почетокот на тридневното гласање за предвремените парламентарни избори...

Крајната цел е промена на името, кој му дава права на Заев спротивно на волјата на граѓаните да го менува името и унитарниот карактер на државата, поддршка за движењето ,,За заедничка Македонија”, вакви пораки испраќаше пратеничката Канчевска Милевска пред Заев да ја формира Владата во своето гостување во дневникот на телевизија Сител. Сега Канчевска очигледно заборави на се што ветуваше и му даде одврзани раце и поддршка на Заев за промена на уставното име. Очигледно политичарите во Македонија неретко забораваат што ветувале и што говореле, особено забораваат што говореле пред камера.

-И со самото загрозување на идентитетот, на нашиот идентитет бидејќи во платформата имате воведување на покрај македонскиот јазик и неговото кирилчно писмо, воведување на албанскиот јазик и неговото писмо. Исто така носење на брза резолуција во самото Собрание во насока на промена на името каде што ќе бидат вклучени и сите албански партии нели во преговарањето со Грција во насока на промена на името и нели брз влез во Европската Унија и членство во НАТО. Сето ова што се случува кое што се реализира од страна на СДСМ токму говори во таа насока дека целта е рушење на уставниот поредок на државата со промена и на името, со промена и на јазикот и воведување се разбира на албанскиот јазик и неговото писмо. Значи чувствата кај граѓанинот во насока на зачувување на унитарноста на државата, на националните и државните интереси сега можеме да го видиме и ние не можеме тоа да го побиеме. Ова се позитивни мирни протести, значи на граѓаните кои што се во насока на зачувување на нешто што е нај исконско за државата, а тоа е идентитетот. Не може јас не знам од каде го црпи правото господинот Зоран Заев да без согласност на граѓаните со задскриени тајни преговори и вакви тајни платформи кои што се донесени во друга држава, посегне по унитарноста на државата и по највисоките државни и национални интереси . Граѓаните се тие кои што одлучуваат за нај високите државни и национални интереси. Затоа сметам, крајната цел е прејасна во однос на целокупната оваа игра, што се тера кон ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е промена на името и идентитетот на нашата држава, велеше тогаш Канчевска.

За името, идентитетот, за Тиранската платформа, за „За заедничка Македонија“ во нешто помалку од две минути во март 2017 година:

https://www.facebook.com/JovanKukuzel/videos/1913520138746610/

Актуелно

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи...

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. Од соддржината на...

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги интересира кој ќе понуди политика...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Мицкоски: Идејата едно општество за сита заврши во моментот кога ја видовме Луј Витон чантата

-Идејата да се презентира едно општество за сите заврши во моментот кога ја видовме Луј Витон чантата затоа што сфативме дека сите овие политички...

Повеќе вести