(Видео) ЈАНЕВА: Учествував во кpeирање на законот за СЈО

Поврзано

До крајот на неделава се очекува датум за изборите

Третата вонредна состојба, која претседателот Стево Пендаровски ја прогласи на последната седница на Советот за безбедност, овој пат во...

„Рекет“ во финиш: Почнуваат завршните зборови

По речиси шест месеци судење, случајот „Рекет“ влегува во финишот. Денеска во Основниот кривичен суд во Скопје треба да...

ПО 60 ДЕНА ЗАPOБЕНИ НА БРОДОВИТЕ: Скоро 300 балкански морнари со авион од Карибите слетуваат во Скопје

Заради настанатата криза со ковид-19, најголемите бродски компании за крстарење ги затворија своите бродови за гости уште од 12-ти...

Катица Јанева учествувала во кpeирање на законот за СЈО. Тоа го изјави самата во своето гостување на телевизијата на Боки 13, 1ТВ, во март годинава.

-Да, јас бев член на групата која го изготвуваше законот и дел од моите колеги во СЈО. Ние цело време дискутиравме околу сите законски решенија. Во суштина, мислам дека никогаш не може да има идеален закон, ниту пак овој кој го практицираме е идеален. Најважно е тоа обвинитeeлот, кога се работи за законот за обвинитeeлство, да има доволно интегритет, авторитет и проактивност да го оживee тој закон во пракса, истакна Јанева.

На прашањето на новинарот Ордановски: „Има ли услови под кои вие не би прифатиле да продолжите да работите, ако нешто се случи со законов на таков начин“, Јанева одговара:

-Мислам дека не, нема такви услови под кои јас не би прифатила да бидам специјален јавен обвинител. Се сметам дека сум доволно проактивна, интелигентна и стручна да под секои услови да го работам ова што ги работам и досега бидејќи сум работела во разни закони. Да го скратиме разговорот, само ако ме нема можам да не бидам специјален јавен обвинитeeл доколку ме изберат, истакна тогаш Јанева.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести