(Видео) Јанев по средбата со Заев: Да ги рaсчистиме пpoблемите, а не да ги внесуваме во ЕУ

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

„Како соседи и братски народи, ни треба постојана комуникација и размена на ставови. Во овие разговори, нема да бидете изненадени што главната поента за која зборувавме е европската перспектива на ПЦМ“ изјави привремениот премиер Стефан Јанев по неговата средба со премиерот на Македонија, Зоран Заев, јави репортерот на БГНЕС.

„Политиката на Бугарија е непроменета многу години. Ние силно ги поддржуваме Македонија, Албанија и Западен Балкан на патот кон пристапувањето во ЕУ. Како прво, треба да ги расчистиме проблемите меѓу нас за да не ги внесуваме во ЕУ, рече Јанев. Откривме дека во моментот имаме прозорец на можност да работиме на нерешени прашања што ги имаме досега, особено на спроведувањето на Договорот за соседство, нашата цел е да создадеме поволно опкружување на доверба и пријателство, отворен дијалог. Делегацијата на Заев дојде со конкретни предлози за кои ќе се разговара, додаде Јанев.

Latest News

Наставничкиот пленум најави бojkoт на наставата доколку не добијат зголемување на платите

Наставничкиот пленум со писма до министерката Мила Царовска и до синдикатите СОНК и НСОН, соопшти дека бара зголемување на...

More Articles Like This