(Видео) Ја yтнa работата – Заборави дека се фaшиcти: Фудбалер Албанец кој игра за Лацио ја запеа „Чао Бела“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Албанскиот фудбалер, Хисај си навлече проблеми со изборот на песната за добредојде во Лацио, на навивачите на клубот кој го поддржуваат фашизмот им пречеше „Бела чао“.

Новото засилување на Лацио, Хисај ја пееше партизанската песна „Бела чао“ на претставувањето пред новите соиграчи. Песната е за победата над фашизмот на Бенито Мусолини.

Но, тоа е лош избор кога Лацио е во прашање, голем дел од навивачите на овој клуб се уште го поддржуваат фашизмот, па Хисај се соочи со проблеми.

Во ресторанот каде што се случуваше пеењето, навивачи од ултрас групата веднаш влегле и побарале објаснување. Таре интетрвенирал и објаснил дека песната е избрана поради серијата „Ла каса де папел“, а не поради некои политички причини. Но за да се избегнат поголем инцидент, Хисај и клубот го избришаа видеото.

Лацио беше ставен во ситуација да го поддржи фашизмот бришејќи анти-фашистичка песна на свој фудбалер.

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This