September 25, 2020, 3:54 am

(Видео) Јaпoнcкa кoмпaниja пpoмoвиpa лeтeчки aвтoмoбил

Поврзано

Претставен Samsung Galaxy S20 FE: Креиран за сите, наменет за тебе

Тројната камера од професионален ранг, живописни бои и внимателно одбрани премиум иновации Samsung Electronics денеска го претстави Galaxy S20 Fan Edition (FE),...

Фејсбук со нова услуга, најавено создавање на посебен центар за информации на социјалната платформа

Американската компанија Фејсбук најави создавање на посебен центар за информации за климата „Информативен центар за климатски науки“ (Climate Science...

Toyota paзвивa вoзилa за иcтpaжyвaњe на мeceчинaтa – Lunar Cruiser

Најголемиот јапонски производител на автомобили Toyota заедно со јапонската аеронаутичка и вселенска истражувачка агенција JAXA објавија дека работат на...
- Advertisement -

Компанијата Sky Drive Inc. јавно демонстрираше тест возење на летачки автомобил на 25 август, се вели во соопштението на компанијата.

Ова е прва демонстрација на ваков вид возила во историјата на Јапонија.

Пилотот полетал со автомобилот СД-03 и го обиколувал теренот околу четири минути, пишува Си-Ен-Ен.

„Ние сакаме да создадеме општество каде летачките автомобили се прифатливо и погодно превозно средство, каде што луѓето ќе можат да доживеат безбеден и удобен нов начин на живот“, рече директорот на компанијата Томохиро Фукузава.

СД-03 е најмалото електрично возило за полетување и слетување во светот и зазема простор колку два паркирани автомобили, велат од компанијата. Има осум мотори кои обезбедуваат „безбедност при итни случаи“.

Компанијата се надева дека летечкиот автомобил наскоро ќе стане составен дел од нормалниот живот и планира повеќе тест летови под различни услови во иднина за да се осигури дека безбедноста и технологијата на возилото ги исполнуваат индустриските стандарди.

Компанијата има намера да го понуди на пазарот летечкиот автомобил во 2023 година. Не е објавено која ќе биде цената на таквото возило.

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This