(Видео) ЏЕЈМИ ОЛИВЕР ВИ ЈА ОТКРИВА ТАЈНАТА ЗА НАЈВКУСНОТО ПИЛЕШКО МЕСО : Потребна ви е само една состојка!

  • February 18, 2019

Печено пилешко е секогаш одличен избор за ручек. Можете да ја подготвите на многу начини, меѓутоа ако сакате сочно пилешко со златна и крцкава кора, дефинитивно треба да ја направите по рецептот на Џејми Оливер. Славниот кувар вели дека пилешкото треба да го готвите во млеко, бидејќи калциумот во млекото испушта ензим поради кој месото станува помеко.

За да има вкусна и крцкава кора, Џејми советува, пред да го ставите месото во шпорет треба да ја посолите и убаво да ја зачините, а потоа да ја испржите во путер или во маслиново масло. Потоа исцедете го месото и ставете ја во сад во кој има 500мл млеко, цимет, кора од лимон и лук.

Печката загрејте ја на 190 степени и пилешкото месо печете го се додека не се испече до крај (околу 90 минути). Пред послужување пилешкото прелијте го со течноста во која што се печеше месото.

Претходно «
Следно »