(Видео) ЏЕЈМИ ОЛИВЕР ВИ ЈА ОТКРИВА ТАЈНАТА ЗА НАЈВКУСНОТО ПИЛЕШКО МЕСО : Потребна ви е само една состојка!

Поврзано

Полнети дукати: Брз појадок без чекање тестото да стасува (рецепт и видео)

Овие вкусни лепињи полнети со фил, ќе станат вашиот омилен избор за појадок или вечера. ЗА ФИЛ: 400 г компир 100 г...

(Видео) ПОЛНЕТ СТАР ЛЕБ: Вкусен рецепт од состојки кои ги имате дома

Одличен начин да ги искористите состојките кои ви останале.       СОСТОЈКИ: бајат леб исечкан на парчиња шунка кашкавал кечап павлака јајца ...

Домот ќе замиpиса од рано наутро: Мафини со фета и маслинки

Направете вкусен појадок. СОСТОЈКИ: 4 јајца 4 дл. јогурт 1 дл. масло 1 прашок за пециво 200 гр. пршута сечена 200 гр. фета 50 гр. сечени маслинки 2...

Печено пилешко е секогаш одличен избор за ручек. Можете да ја подготвите на многу начини, меѓутоа ако сакате сочно пилешко со златна и крцкава кора, дефинитивно треба да ја направите по рецептот на Џејми Оливер. Славниот кувар вели дека пилешкото треба да го готвите во млеко, бидејќи калциумот во млекото испушта ензим поради кој месото станува помеко.

За да има вкусна и крцкава кора, Џејми советува, пред да го ставите месото во шпорет треба да ја посолите и убаво да ја зачините, а потоа да ја испржите во путер или во маслиново масло. Потоа исцедете го месото и ставете ја во сад во кој има 500мл млеко, цимет, кора од лимон и лук.

Печката загрејте ја на 190 степени и пилешкото месо печете го се додека не се испече до крај (околу 90 минути). Пред послужување пилешкото прелијте го со течноста во која што се печеше месото.

Актуелно

Уkpaдeни еден милион евра од куќа во Скопје

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка за формирање на една стабилна...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Повеќе вести