December 4, 2020, 2:27 pm

(Видео) 516 метри убавина: Се отвара најдолгиот висечки мост во светот

Поврзано

Пола Европа размислува за воведување „Корона – Данок“, а Курц се двоуми

Во Австрија има се повеќе барања богатите да плаќаат таканаречен „данок на корона“, бидејќи државата се задолжува многу за...

Русија и Белорусија во заедничка воена симултанка

Мораториумот на Русија за воени вежби ќе биде укинат во август 2021 година. Нешто поради Ковид-19, но и поради...

Шефот на paзyзнaвaњето нa CAД: Kинa е нajголемата зakaна зa дeмoкpaтиjaта

Шефот на американското разузнавање Џон Ретклиф оцени дека Кина е најголемата закана за демократијата и слободата во светот од...
- Advertisement -

На шеесетина километри од Порто, во португалскиот град Арука, наскоро ќе се отвори најдолгиот мост за пешаци во светот. Долг е 516 метри, поради што го доби името „516 Ароука“.

Мостот гледа на кањонот на реката Паива, изграден е дури 175 метри над земјата, а е широк 1,2 метри . Направен е од челични кабли и метални решетки и е поставен помеѓу две бетонски кули.

Потребни се пет до десет минути за да стигнете од едниот до другиот крај . Времето на преминување исто така може да се зголеми во зависност од тоа дали ќе застанете додека одите од страв од височина или од желбата да му се восхитувате на спектакуларниот поглед на кањонот.

Мостот „ 516 Ароука “ треба да биде отворен во текот на следната година, но точниот датум засега не е познат. Кога ќе се отвори и официјално се симне од тронот на претходниот победник, најдолгиот висечки мост во Зермат во Швајцарија, кој е долг околу 500 метри, пренесува порталот „Панкуфер“.

Latest News

(Видео) ЕBH ја дoби нагpaдата „ЗЛАТЕН KPAДЕЦ“

Денес, пред зградата на ЕВН, здружението против поскапувањето на цената на струјата „Доста веќе“ ја додели наградата на ЕВН,...

Лепа Брена ја губи косата, фотографирана без перика

Kako што неодамна пишуваа медиумите во Србија, Лепа Брена полека останува без коса, па во последно време не ја симнува периката од глава, а...

Ковид центрите во Македонија под полна пареа – не стивнуваат хоспитализирањата

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 43 нови пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 443 лица сомнителни и...

Пола Европа размислува за воведување „Корона – Данок“, а Курц се двоуми

Во Австрија има се повеќе барања богатите да плаќаат таканаречен „данок на корона“, бидејќи државата се задолжува многу за да им помогне на компаниите. Долгот...

Холанската амбасада ги демантира бугарските медиуми: Ветото е чисто бугарско

Холандската амбасада во Скопје вели дека се целосно неосновани и лажни вести известувањата во некои медиуми дека Холандија ѝ дала поддршка на Бугарија во...

More Articles Like This