September 24, 2020, 9:03 am

(Видео) Aнтичката македонска гpoбница во прилепско Бонче оставена на забот на времето

Поврзано

Дeнecкa пoчнyвaaт зaвpшнитe збopoви зa „нacилcтвo вo Цeнтap“

Поминаа повеќе од 3,5 години од првото закажано рочиште за предметот „Насилство“ или познат како „Шамарите во Општина Центар“,...

Koвид-19 нajвaжeн пpeдизвик за дpжaвaтa вo cлeднитe мeceци

Најголемата криза со која и денес сме соочени е пандемијата со Ковид-19 која останува најважен предизвик и во следните...

Bлaдиниoт кaбинeт кoмплeтиpaн, кoи ce 16-тe зaмeници миниcтpи?

Со потребното мнозинство од 62 гласа, Собранието ги изгласа новите заменици министри во Владата. Башким Хасани, е избран за заменик...
- Advertisement -

„Гробницата е оставена на забот на времето. Ништо не е направено ни за неа, ни околу неа. Освен археолошките истражувања, немаме никакви конзерваторски активности. Афирмирана е само во научниот свет, во Германија, Англија и во други светски метрополи, каде што сме ја презентирале. Таа е позната во науката, но тука не е ништо направено. Секако дека треба да се заштити, барем да се означи дека имаме некаков археолошки објект кој во нашава држава е од раната антика и е еден од најубавите, ако не и најубавиот“ – вели Јакимовски.

За продолжување на истражувањата, Министерството за култура годинава доделило само 250.000 денари, а минатата година пак, само 150.000 денари, што според Јакомовски е премалку, но како што вели, барем имало континуитет во доделувањето средства.

„Добро е што има континуитет…барем да се исчисти и да се одржува. Барем еднаш годишно тоа мора да се прави. Ние работиме повеќе од ентузијазам отколку што имаме средства“ – посочува Јакимовски.

Се претпоставува дека ова е античкиот град Пелагонија кој што бил главен град на Четвртата Македонска Мерида, по поделбата од римската власт. Градот се протега на површина од околу 15-тина хектари и во него има над 20 некрополи, што претпоставува дека имал околу 15-20 илјади жители. Пред 15-тина години, колку што траат и истражувањата, овде се пронајдени и трите парадни штита на војници од војската на Македонскот крал – Деметриј, како и монети на кои пишува „Македонија четврта“.

Latest News

Дeнecкa пoчнyвaaт зaвpшнитe збopoви зa „нacилcтвo вo Цeнтap“

Поминаа повеќе од 3,5 години од првото закажано рочиште за предметот „Насилство“ или познат како „Шамарите во Општина Центар“,...

(Фото) Жaлocнo: Мaлo мoмчe co гaлeњe ja ycпoкoјувa cecтpичкaтa бoлнa oд pak

Мајка сподели трогателна фотографија, која ги покажува последиците од ракот. Емотивната фотографија го прикажува нејзиниот мал син како ја гали неговата сестричка која се...

Заев не се појави на cyдeњeтo пpoтив Александар Николоски, рочиштето одложено

Зоран Заев не дојде на рочиштето закажано по негова тужба за клевета и навреда во Основниот суд во Скопје против потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар...

Соседите плакнат очи: Дара Бубамара и на тераса се шета по градник (фото)

По серијата жешки фотографии од Монте Карло, Хрватска, Грција и Малдиви, Дара Бубамара објави и жешка фотографија од тераса. Откако неодамна возеше во автомобил „Ферари“,...

Пpвпaт цpнoгopcки пpeтceдaтeл дa бojкoтиpa кoнcтитyтивнa ceдницa

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ ја бојкотираше вчерашната конститутивна седница на Собранието на Црна Гора. Тоа е првпат од прогласувањето на независност, но и во претходниот...

More Articles Like This