October 27, 2021, 1:50 am

(Видео) Boзнемирувачки снимки од Австралија: Жестoka пpecметка меѓу дeмонcтрантите и полицијата поради зaдолжителната вakцинација

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Демонстрантите во Австралија, кои се противат на мерките „Ковид“ и задолжителната вакцинација, го блокираа автопатот Вест Гејт во Мелбурн и се судрија со полицијата. Ова е втор ден на насилни протести, бидејќи на градежните работници им беше наредено да се вакцинираат.

Владата на австралиската провинција Викторија бара од градежницитесе вакцинираат против коронавирусот, која е поддржана и од Сојузот на градежништво, шумарство, рударство, енергија и поморски работи (ЦФМЕУ). На првиот ден од протестот, гневните градежници упаднаа во седиштето на синдикатот, каде што ги искршија прозорци, а раководството се забарикадира и возврати со прскање со противпожарни апарати.

На вториот ден од протестот, демонстрантите се собраа пред седиштето на синдикатот, а илјадници луѓе облечени во работна облека маршираа низ улиците на Мелбурн, пишува РТ.

Стотици полицајци излегоа на улица со опрема за да ги прекинат демонстрациите, а имаше и неколку жестоки судири.

На некои снимки се гледа како демонстрантите успеваат влетаат во полициски сили, а потоа тие возвраќаат со солзавец. Полицијата, исто така, пукаше и со гумени куршуми кон демонстрантите.
Најмалку тројца полицајци се повредени, а повеќе од 40 лица се приведени, изјави началникот на полицијата во Викторија.

Демонстрантите го „окупираа“ и мостот Вест Гејт и го блокираа сообраќајот на истоимениот автопат.

Владата на Викторија ги прекина сите активности во градежната индустрија по првиот ден од демонстрациите, со објаснување дека се забележани несогласувања со здравствените прописи.
Граѓаните на Викторија, а особено Мелбурн, доживеаја некои од најстрогите мерки за заклучување во светот поради корона вирусот.

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...

More Articles Like This