(Видео) Bojската излезе на улица: Најмалку шест зaгинaти во нacилни протecти во Јоханесбург

Јужноафриканската Република денеска распореди војници на улиците за да ги смири насилните протести што избија поради затворањето на поранешниот претседател Џејкоб Зума, кој ги оспорува обвиненијата пред Врховниот суд.

По неколкудневните немири во кои животот го загубија најмалку шест лица, полицијата соопшти дека инцидентите се интензивираат и потврди дека се уапсени вкупно 219 лица, пренесува Ројтерс.

Чадот од запалените згради се креваше во воздухот кога стоката од разорените продавници се расфрлаше по патот во Пјетермарицбург во родната провинција КваЗулу-Натал во Зума, но инцидентите се проширија во Јоханесбург.
Телевизискиот канал НЦА го прикажа денешното видео од пожарот на покривот на трговскиот центар во Пјетермарицбург во источниот дел на Јужноафриканската Република, каде Зума ќе се појави пред судот.

Немирите започнаа минатата среда, непосредно по апсењето на Зума, кој беше осуден на 15 месеци затвор за одбивање на судски налог за обезбедување докази во истрагата за корупција на високо ниво за време на неговиот деветгодишен мандат, што траеше до 2018 година, објави тој порано Ројтерс.