January 25, 2021, 8:53 am

(Видео) CОМНЕЖИ ЗА KPИМИНАЛ ВО ПРИЛЕП: Градоначалникот склучил договор во четири очи без објавен тендер

Поврзано

Тешки муабети: 27 април и случувањето околу тој ден

Темата на вечерашната емисија на „Тешки муабети“ е случувањата околу 27 април. Љупчо Палевски: 27 Април е случување кое...

Муцунски: Нема В од вакцина, а со пописот пуштаат 5000 попишувачи да посетат безброј домови

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“, Тимчо Муцунски вечер-ва при своеото гостување во централниот...

(Видео)Шилегов лажеше во 2017, лаже и денес за рекреативниот центар Треска

Петре Шилегов во октомври 2017 година од СРЦ Сарај правеше пресови, организираше изборна кампања со настапи и посети заедно...
- Advertisement -

Од Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп пред два дена преку прес конференција информираа за coмнеж за сторен kpиминал од градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски.

Се работи за договорите за зимско одржување на улици и патишта кои Јованоски ги склучил за оваа и минатата година.

“До минатата година општината објавуваше тендер за зимско одржување и чистење на улиците и патиштата, услуга која лани граѓаните ги чинела 4.694.630 денари. За оваа услуга минатата година Општина Прилеп склучила договор со фирма од Прилеп, која легално на тендер ги добила парите за услугата. Оваа година пак општина Прилеп, предводена од Илија Јованоски, за истата услуга, без објавен тендер за набавка и со истата компанија склучила договор преку постапка на непосредно договарање, или познато како договор во четири очи.

Значи повторувам, за истата услуга зимско одржување на улиците и патиштата, Јованоски потпишал договор со истата фирма, но во висина од 7.031.041 денар. Како е можно истата услуга оваа година да чини околу 2,5 милиони денари повеќе?

Зошто Јованоски се дрзнал да склучува милионски договор без тендер и на ваков начин да се расфрла со парите на граѓаните?

Дали конечно ќе реагира Основното јавно oбвинителство и по допрен глас ќе го истражи овој случај?” – истакна на прес конференцијата Влатко Петкоски, портпарол на ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

Според сознанијата до кои дојде Маркукуле, неофицијално Секторот за економски kpиминал при Полициската станица Прилеп, го разгледува случајот.

Како ќе се развива овој случај и дали МВР ќе преземе понатамошни дејства останува да видиме во периодот кој следи.

СДСМ и Јованоски го пустошат буџетот на општината

Денеска ќе ја информираме јавноста како се расфрлаат милионите на граѓаните и тоа без објавен тендер.До минатата година општината објавуваше тендер за зимско одржување и чистење на улиците и патиштата, услуга која лани граѓаните ги чинела 4.694.630 денари. За оваа услуга минатата година Општина Прилеп склучила договор со фирмата КН-ЕЛМОНТ ДООЕЛ од Прилеп, која легално на тендер ги добила парите за услуга.Оваа година пак општина Прилеп, предводена од Илија Јованоски, за истата услуга, без објавен тендер за набавка и со истата компанија склучила договор преку постапка на непосредно договарање, или познато како договор во четири очи.Значи повторувам, за истата услуга зимско одржување на улиците и патиштата, Јованоски потпишал договор со истата фирма, но во висина од 7.031.041 денар. Како е можно истата услуга оваа година да чини околу 2,5 милиони денари повеќе? Зошто Јованоски се дрзнал да склучува милионски договор без тендер и на ваков начин да се расфрла со парите на граѓаните?Дали конечно ќе реагира Основното јавно обвинителство и по допрен глас ќе го истражи овој случај?До каде ќе оди ова лудило на власта и пустошење на буџетот на општина Прилеп?

Posted by ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп on Wednesday, May 20, 2020

Latest News

Hoвиoт aмepикaнcки миниcтep зa здpaвcтвo нeзaдoвoлeн oд пpoцecoт нa вakцинaциja вo САД

Кандидатот за нов американски министер за здравство, Ксавиер Бесера, изрази незадоволство од процесот на вакцинација. Бесера ги критикуваше долгите редици...

More Articles Like This