(Видео) CОМНЕЖИ ЗА KPИМИНАЛ ВО ПРИЛЕП: Градоначалникот склучил договор во четири очи без објавен тендер

Поврзано

НИКОЛОСКИ: Македонија е на врвот по бројот на смртни случаи во регионот, одговорноста има име, Венко Филипче

За жал, Македонија е на врвот во регионот по број на смртни случаи и достигнува рекорди во регионот по...

ЃОРЃИЕВСКИ: На Заев не му одговара да има реформи во судството бидејќи нема да може да врши рекет и да договара тендери во четири...

Орце Ѓорѓиевски, член на ИК во ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за тоа...

ГРАЃАНИТЕ ЗНААТ: СДСМ е главниот виновник за овие поразителни бројки во Македонија

Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа зборуваше за тоа...

Од Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп пред два дена преку прес конференција информираа за coмнеж за сторен kpиминал од градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски.

Се работи за договорите за зимско одржување на улици и патишта кои Јованоски ги склучил за оваа и минатата година.

“До минатата година општината објавуваше тендер за зимско одржување и чистење на улиците и патиштата, услуга која лани граѓаните ги чинела 4.694.630 денари. За оваа услуга минатата година Општина Прилеп склучила договор со фирма од Прилеп, која легално на тендер ги добила парите за услугата. Оваа година пак општина Прилеп, предводена од Илија Јованоски, за истата услуга, без објавен тендер за набавка и со истата компанија склучила договор преку постапка на непосредно договарање, или познато како договор во четири очи.

Значи повторувам, за истата услуга зимско одржување на улиците и патиштата, Јованоски потпишал договор со истата фирма, но во висина од 7.031.041 денар. Како е можно истата услуга оваа година да чини околу 2,5 милиони денари повеќе?

Зошто Јованоски се дрзнал да склучува милионски договор без тендер и на ваков начин да се расфрла со парите на граѓаните?

Дали конечно ќе реагира Основното јавно oбвинителство и по допрен глас ќе го истражи овој случај?” – истакна на прес конференцијата Влатко Петкоски, портпарол на ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

Според сознанијата до кои дојде Маркукуле, неофицијално Секторот за економски kpиминал при Полициската станица Прилеп, го разгледува случајот.

Како ќе се развива овој случај и дали МВР ќе преземе понатамошни дејства останува да видиме во периодот кој следи.

СДСМ и Јованоски го пустошат буџетот на општината

Денеска ќе ја информираме јавноста како се расфрлаат милионите на граѓаните и тоа без објавен тендер.До минатата година општината објавуваше тендер за зимско одржување и чистење на улиците и патиштата, услуга која лани граѓаните ги чинела 4.694.630 денари. За оваа услуга минатата година Општина Прилеп склучила договор со фирмата КН-ЕЛМОНТ ДООЕЛ од Прилеп, која легално на тендер ги добила парите за услуга.Оваа година пак општина Прилеп, предводена од Илија Јованоски, за истата услуга, без објавен тендер за набавка и со истата компанија склучила договор преку постапка на непосредно договарање, или познато како договор во четири очи.Значи повторувам, за истата услуга зимско одржување на улиците и патиштата, Јованоски потпишал договор со истата фирма, но во висина од 7.031.041 денар. Како е можно истата услуга оваа година да чини околу 2,5 милиони денари повеќе? Зошто Јованоски се дрзнал да склучува милионски договор без тендер и на ваков начин да се расфрла со парите на граѓаните?Дали конечно ќе реагира Основното јавно обвинителство и по допрен глас ќе го истражи овој случај?До каде ќе оди ова лудило на власта и пустошење на буџетот на општина Прилеп?

Julkaissut ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп Keskiviikkona 20. toukokuuta 2020

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести