November 28, 2020, 3:05 am

(Видео) Cтpaшнo нeвpeмe гo пoгoди Виетнам: Нajмaлкy двe жpтви и пoвeќe oд 20 лицa ce иcчeзнaти

Поврзано

Лекари kpaделе оpгани од мpтви пациенти во Кина

Шест лица, од кои повеќето лекари, се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, јавија локалните...

Xakeрски нaпaд врз произведувачот на вакцина AstraZeneca

Хакери од Северна Кореја се обиделе да продрат до уредите на британската фирма AstraZeneca, разработувач на една од вакцините...

Нов виpyc се шири низ Кина, предизвикува диjapeа и повpaќање, нajпогодeни децата

Во југозападната кинеска покраина Сичуан се шири норовирусот, со кој заразени се над 50 деца. Вирусот се појавил во градинка...
- Advertisement -

Најмалку две лица загинаа, а два рибарски брода со 26-член екипаж се потопени во налет на тајфунот Молава во Виетнам, кој се смета за еден од најсилните во последните 20 години.

Ветрот со брзина до 150 километри на час усмрти еден човек, соборувајќи го од покривот додека се обидувал да го засили во провинцијата Куанг Нгаи во јужниот дел на земјата, објави АП.

Видео линк може да погледнете тука.

Друг човек почина кога дрво падна врз него во крајбрежната провинција, објави официјалната виетнамска новинска агенција.

Видео линк може да погледнете тука.

Морнарицата распореди два чамци за спасување во потрага по 26 рибари во близина на провинцијата Бин Дин, јави ВТВ.

Најмалку 40.000 луѓе од крајбрежните села се евакуирани во засолништа. Провинциските власти затворија канцеларии, фабрики и училишта и побараа од жителите да останат во затворени простори.

Најмалку пет аеродроми беа затворени кога тајфунот се приближуваше, а повеќе од 200 летови беа откажани.

Запрен е и железничкиот сообраќај, кој ќе биде обновен кога временските услови ќе го дозволат тоа, објави ВТВ.

Latest News

Тасевски до Захариева: Вашето минато нема да го зaборават синовите и внуците на оние отceчени глави со кои сте се сликале како администратори

Актерот Сашо Тасевски ја потсети минитерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева за злостортвата што ги правеле „администраторите“...

Дишеме отpoв: Енормно зaгадување во неколку градови во Македонија

Во главниот град и вечерва не се дише поради енормното аерозагадување. Мерната станица во Ново Лисиче повторно покажува највисоки вредности, дури 435 ПМ 10...

Доктор од Охрид пoчинa од ковид-19

Во шеесеттата година од животот, по кратко боледување како последица на Ковид 19, денеска во Скопје, почина познатиот доктор-специјалист, ортопедски хирург и сестран уметник,...

Лекари kpaделе оpгани од мpтви пациенти во Кина

Шест лица, од кои повеќето лекари, се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, јавија локалните медиуми. Криминалната група ги лажела семејствата...

Владата дeмaнтиpa дека Заев се договорил со Бугарија

Владата на Северна Македонија остро реагира на текстот објавен на вашиот портал со наслов "Зоран Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, следува потпишување...

More Articles Like This