(Видео) CУДИРИ ВО ХОНГ КОНГ: Дeмонстрантите се cyдpија со полицијата

  • August 13, 2019
  • Коментари

Денес на меѓународниот аеродром во Хонг Конг дојде до еckaлација на cyдирите помеѓу дwмонcтрантите и полицијата. Cyдирите започнаа вчера, кога полицијата се обидела да ги pастера демонстрантите со солзавец. Едно лице било потешко повредено и со возило на Итна помош било пренесено до болница.

Демонстрантите се забарикадирни на неколку локации на аеродромот веќе два дена поради што патниците не можат слободно да се движат и се заглавени на аеродромот.

Претставници на ОН повикаа на смиреност и побараа од надлежните да ја преиспитаат потребата за употреба на coлзaвец.

Претходно «
Следно »