(Видео) Ckaндал во Хрватска: Ора и песни во ковид центар не почитувајќи ги епидемиолошките мерки

Поврзано

Царува kpиминал и перење пари во Албанија,се вели во годишниот извештај на Стејт департментот

Во годишниот извештај американскиот Стејт департмент наведува дека Албанија треба уште многу да стори во спречувањето на перењето пари...

Нов силен зeмјотрес од 5,2 степени регистриран во Грција

Нов силен земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди денеска Грција, а според тамошните медиуми,...

Се бара целосно зaтварање на Србија поради алapмантните бројки на зaразени со ковид-19

Заврши седницата на Кризниот штаб за борба против коронавирусот во Србија. „Медицинскиот дел предложи максимално да се спречи можноста за...
- Advertisement -

„РТЛ“ објави снимка од забава во болничката болница Дубрава, каде медицинските сестри и придружниот персонал пеат, танцуваат и пијат алкохол, не почитувајќи ги епидемиолошките мерки.

“Хармоника украсена со банкноти, алкохол, гласно пеење. Медицински сестри и помошниот персонал во автомобилот. Без далечина, без маски”, наведува хрватскиот РТЛ, додавајќи дека оваа “скандалозна снимка”, која на некои медиуми им ја пренеле некои од вработените во болницата, била направена на почетокот месециот

Една од вработените испратила и писмо до РТЛ во кое изјавува дека не доживеала ништо слично за повеќе од 20 години работно искуство.

“Во вакви ситуации, се срамам што сум медицинска сестра. Не сум го доживеал ова во моето 20 годишно искуство. Непочитување на епидемиолошки мерки, алкохол, тамбури, песна и танц. И сето тоа во болницата, во режија на вработените. Мислам дека ова фрли грда слика на другите вработени кои си ја вршат својата работа како што треба, целата болница зуи за контроверзната забава и време е да одговориме за тоа и го спречуваме во иднина. Ние се бориме против вирусот и сами го шириме. Јас сум лута и разочарана “, напиша една сестра.

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This