August 8, 2020, 12:59 am

(ВИДЕО) EВТИH СТAН ВО БЕРЛИН: Го пoceтилe 1749 лyѓe во eдeн дeн

Поврзано

Ckaндал во Германија: Претседателот на земјата грyбо ги пpekрши мeрките за kopонавирусот

Една фотографија од одмор во Јужен Тирол прeдизвика политички ckандал во Германија поради нeпочитување на мерките за кopонавирус. Германскиот...

Шпанија стави во kapантин 32 000 лица

Шпанските власти наредија кapантин за 32.000 лица во градот Аранда дел Дуеро во обид да го зaбават ширењето на...

Евpoпa сe пoдгoтвyвa за пeкoлeн викeнд – Тeмпepaтypитe пoвтopнo ќе coбopyвaaт peкopди, eвe штo не oчeкyвa во Мaкeдониja

Западна Европа се подготвува за уште еден топлотен бран, затоа што се очекува дека екстремните температури ќе го зафатат...
- Advertisement -

Во случај да се прашувате колку е тешко да најдете достапен стан во Берлин, после ова можеби ќе ви биде појасно – неверојатни 1749 луѓе на 24-ти ноември се појавиле пред еден стан со пристапна цена за да го разгледаат, иако бил огласен само еден ден претходно.

Сместен во близина на градското собрание во Шенеберг, двособниот стан со балкон на третиот кат на зграда од 1950-тите години го привлекол внимание поради својата цена – се изнајмува за 550 евра месечно.

Во главниот град на Германија, а особено на таа локација, тоа е многу под цената, па никој не се зачудил зошто интересот за тој стан бил толку голем.

Сепак, 1700 луѓе во ист ден ретко кој би очекувал. Во станот пуштале групи од 20 и 30 луѓе и тоа накратко.

Многумина разгледувањето на станот го опишале како кaтacтpoфa, додека други забележале дека тоа едноставно се одразува на моменталната состојба на пазарот за недвижности во Берлин.

Сопственикот на станот за германските новинари рекол дека пред да им дозволи на толкав број на луѓе да го разгледаат станот во еден ден, направил селекција.

На оние кои веќе бараат втор дом или имаат високи примања, не им дозволил да дојдат да го погледнат станот.

Тој исто така најавил дека ќе ги прегледа сите пријави и потоа ќе одлучи кому ќе го изнајми станот.

Latest News

„Тези дyпka нe е дyпka“ – од СДСМ сега велат дека сепак нe постигнале договор со ДУИ

Преговорите за формирање на ново владино мнозинство се претворија во вистинска kakaфoниja, откако и денес, по трет пат се...

За него нема kpиза: Богатството на Марк Закерберг се зголеми на 100 милијарди долари

Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, порасна на 100 милијарди американски долари откако социјалната мрежа започна нова услуга за кратки видеа, пренесува BBC. Завчера,...

(Видео) Пpoтест во Горно Лисиче – „Стоп за сообраќајното лудило“

Жителите на Горно Лисиче, peволтирaни, денес излегоа на пpoтест поради игнoрaнтскиот однос на властите кон проблeмите со кои се соочуваат. Локалната власт во Аеродром,...

Интерпол со тим експерти ќе учествува во истpaгата за кaтacтрофалната ekcплозија во Бејрут

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во иcтрагата за kaтастрофалната eксплозија во пристаништето. – На барање на...

(Видео) Први снимки од силниот земјотрес во Алжир

Зeмјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала го погoди источниот дел на Алжир, во кој нема поврeдени или зaгинати, објави Службата за...

More Articles Like This