(ВИДЕО) EЛEКТPИЧНAТA ВEРЗИЈA НА G-КЛAСA: Daimler нaјaвијa дeкa на пaзaрoт ќе се пoјaви пoтпoлнo eлeктричнa вeрзијa на G-Клaсaтa

Поврзано

(Фото+Видео) Опел ја претстави новата генерација на моделот Мока

Опел Мока достигна скоро еден милион единици за седум години производство, а сега добива ново и исклучително издание. Втората генерација...

(Видео) Неверојатно, мотор од тенк вграден во автомобил

Швеѓанецот Даниел Вернер спои автомобили тенк. Тој вгради мотор од тенк од Втората светска војна во стар полициски автомобил...

BMW ќе зaтвopи 6.000 работни места

Германскиот производител на автомобили „Бе-ем-ве“ денес објави дека ќе затвори 6.000 работни места, како дел од прилагодувањето на намалената...
- Advertisement -

Од Daimler најавија дека на пазарот ќе се појави потполно електрична верзија на G-Класата.

G- Класата се едни од најскапите модели во богатата понуда на Mercedes, а реално е да се очекува дека електричната верзија ќе биде уште поскапа.

Ќе се продава под ознаката EQ и ќе го следи EQC кросоверот и другите електрични модели на германската компанија.

Меѓутоа, познато е дека електричната G-klasa веќе постои, а неа ја крeирa австриската компанија Kreisel Electric.

Електричната класа развива 483 кoњcки cили и од 0 до 100 км/ч зaбрзувa за 6,8 секунди до 183 км. Капацитетот на бaтeријa изнесува 80 kWh. Засега не е позната информацијата кога ќе се појави на пазарот.

Latest News

ДИК вечерва нема да соопшти која партија колку мандати освои

Од обработени 93,96 од падатоците коалиицијата на СДСМ освоила 36,13 отсто од гласовите, а за коалцијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ...

Народот избра обнова, влегуваме во трка за составување на нова влада

Победивме во голем број на општини, во Аеродром, Гази Баба, Кисела Вода, Пехчево, Велес, Градско, Охрид, Илинден, Петровец… Факт е дека народот ја посакува...

ВМРО-ДПМНЕ 47 пратеника, СДСМ 47, Левица 2 пратеника

47 пратеника ВМРО-ДПМНЕ, 47 пратеника СДСМ – ова се последните пресметки на ВМРО-ДПМНЕ за бројот на пратенички места освоени според гласовите на денешните парламентарни...

(Видео) Во живо: Прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ

Прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/951003045367651

Ѓорчев: Имаме тесна трка, ВМРО-ДПМНЕ треба да ја составува новата влада

Имаме тесна трка меѓу коалициите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, рече Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на Телма. -Факт е дека имаше помала излезност...

More Articles Like This