(Видео) Ekcплозијата го потрeсе Ријад

Поврзано

САД ja прогласи Кина за зakaна за националната безбедност на САД, a Русија за главен дeстабилизатор на меѓународната сцена

Соединетите држави ги прогласија Русија и Кина за главни закани, при што Кина е идентификувана како главен потенцијален противник...

Boзнeмирувачко видео: Пет студенти зaгинaa откако се cpyши ограда на факултет во Боливија

Најмалку пет студенти загинаа во Боливија кога паднаа од четвртиот кат од зградата на Универзитетот „Ел Алто“ во град...

Запленети повеќе стотици ампули лaжни вакцини против ковид-19 во Јужна Африка

Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици ампули лажни вакцини против ковид-19, по глобалното предупредување издадено од Интерпол дека...
- Advertisement -

Експлозија го потресе главниот град на Саудиска Арабија Ријад во вторникот, три дена откако кралството пресретна и уништи проектил.

Корисниците на социјалните мрежи споделуваат слики на ракета неутрализирана од саудискиот систем за противвоздушна одбрана

Мохамед Калид ал-Јахја од телевизијата Ал Арабија на Твитер соопшти дека системот за противвоздушна одбрана запрел ракета насочена кон Ријад во 12.52 часот по локално време.

Од Саудиска Арабија немаше реакција веднаш, но телевизијата ги цитираше очевидците дека тие слушнале два силни удари и чад над главниот град. Корисниците на социјалните мрежи споделија и видеа од пресретнување на балистичка ракета.

Во саботата воената коалиција предводена од Саудиска Арабија соопшти дека пресретнала и уништила „непријателска воздушна цел“ лансирана кон Ријад.

Јеменските сили, Хути често вршат прекугранични напади од 2015 година, кога коалициските сили интервенираа за да ја вратат владата на групата усогласена со Иран, исфрлена од власт.

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This