(Видео) Hayчнaтa фaнтacтикa cтaнyвa реалност: Aвтoмoбил ce тpaнcфopмиpa вo aвиoн и пoлeтyвa зa 2 минути

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Прототипот на летечкиот автомобил летал меѓу меѓународните аеродроми во Нитра и Братислава во Словачка, а летот траел 35 минути.

Хибридниот автомобилски авион “AirCar” е опремен со BMW мотор и користи редовно гориво од бензиска станица.

Неговиот творец, професорот Штефан Клајн, рекол дека може да лета околу 1.000 километри на висина од 2.500 метри и дека досега имал вкупно 40 часа лет.

Потребни се две минути и 15 секунди автомобилот да се трансформира во авион.

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This