October 16, 2021, 9:59 pm

(Видео) Heвepojaтнo: Eвe кaкo фyнкциoниpa мeхaнизмoт нa „Kaлaшникoв“ бeз кaпaкoт нa caндaкoт нa пyшkaтa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На интернет-ресурсите се појави интересно видео од кое се гледа рафално дејство на автоматска пушка „Калашников“ која не беше во целост склопена, поточно го немаше капакот што оди преку сандакот во кој се наоѓаат повратната пружина и носачот на затворачот со клипот.

На видеоматеријалот се гледа модифицирана автоматска пушка која дејствува без капакот кој оди преку сандакот на оружјето во кој се наоѓаат повратната пружина и затворачот.

Овој капак е составен дел на автоматските пушки кои се произведени врз основа на конструкцијата на познатиот советски/руски производител на стрелечко оружје и претставува еден од првите елементи при расклопувањето на оружјето (по вадењето на рамката од пушката и проверката дали во цевката има куршум).  

Како што гледаме, пушката е модифицирана, поточно на неа се наоѓаат Пикатини-шини за закачување различни тактички додатоци како што се рефлексни и оптички нишани, тактички ламби, ласерски обележувачи на целта, предни ракофати и сл. Оружјето на себе има и придушувач.

Видео линкот може да го погледнете ТУКА.

Извор: mk.rbth.com

Latest News

„Ќe ocтaнeте бeз paбoта aкo глacaтe зa тaa пapтиja“ – чeтиpи лицa oд Koчани дoбивaлe зakaни

ОВР Кочани до надлежното ОЈО Кочани поднесе кривична пријава против Р.А. (54) и Б.Ш. (46) од Кочани поради основано...

More Articles Like This