December 4, 2020, 12:16 pm

(Видео) SSC Tuatara, официјално најбрзиот автомобил во светот

Поврзано

(Видео) Маск пpими нaгpaдa вo Берлин: Bели дeкa нacкopo пoвeќeтo aвтoмoбили ќe вoзaт aвтoнoмнo

Американскиот претприемач Илон Маск во Берлин изјави дека верува дека за десет години повеќето автомобили ќе возат независно. „Ќе станува...

Maybach S-Class:Максимум во секој аспект

Кога се зборува за Mercedes-Maybach S-Class тогаш тоа се прави со посебен респект. Англиските мајстори за луксузни лимузини се...

Toyota Yaris GR: Јапонска џебна ракета

Во време кога повеќето производители или ги укинуваат или ги електрифицираат лутите верзии на своите модели, во Toyota се...
- Advertisement -

SSC North America, Првата американска компанија за хипер-автомобили, ја превзема титулата за „Најбрзо возило во сериска продукција“, овој пат со моделот Tuatara; автомобил со 1,750 коњски сили.

Со светски познатиот тркачки возач Оливер Веб, кршењето на рекордот се случи во Неделата, на автопат во Невада кој има дел без свиоци во должина од 18 километри.

Веб ја доведе Tuatara до просечна брзина од 508 километри на час, после две тестирања и го прекрши претходниот рекорд на Bugatti oд 450 Километри на час.

Максималната брзина што Tuatara успеа да ја достигне после двете тестирања се вртоглави 532 километри на час!

На настанот присуствуваа и официјални претставници од Гинисовата книга на рекорди кои што го потврдија рекордот.

Покрај титулата најбрзо возило во сериска продукција, Tuatara прегази и три други рекорди и тоа:

– „Најбрза летечка милја на јавен пат“ со брзина од 503 километри на час или 313 милји на час.
– „Најбрз летечки километар на јавен пат“ со брзина од 517 километри на час.
– „Најголема брзина постигната на јавен пат“ со брзина од 532 километри на час.

Останува да видиме како Bugatti ќе одговори на ова, а видеото од рекордот може да го погледнете тука:

Latest News

Бугарија со бесплатни вакцини против Ковид-19 за населението

Бугарија денеска го објави планот за вакцинирање на населението и соопшти дека вакцината ќе биде бесплатна. – Први кои ќе...

(Видео) Инфoмaкc го пpeдупреди 3aeв за бугapcкото вeтo: Eвe штo говopeше кога ce пoтпишyвaшe Договopoт

Зоран Заев ликуваше пред потпишувањето на Договорот со Бугарија, посочувајќи ги и на целата македонска јавност наводните придобивки кои ќе следуваат од истиот. Но...

И Црна Гора тоне во проблеми од Ковид-19 кризата

Во Црна Гора, од март до ноември, имало зголемување на невработеноста од 11.000 лица или 31,6 проценти, рече помошникот директор во Секторот во областа...

Ердоган: Убиството на иранскиот научник е насочено против мирот во регионот

Убиството на иранскиот научник за нуклеарна физика Мохсен Фахризадех е насочено против мирот во регионот, но оние кои имаат таква цел нема да успеат,...

Британcкa функционepка мacoвно “тpoлана” и кpитикyвaнa зa договop со Maкедонија

Британската државна секретарка за меѓународна трговија Елизабер Трус стана мета на огромен број критики и шеги од нејзините сограѓани поради објавата на потпишан договор...

More Articles Like This