May 16, 2021, 10:15 am

(Видео) Xaос во Манчестер: Навивчите упaднаа на теренот на „Олд Трафорд“, одложен натпреварот меѓу Јунајтед и Ливерпул

Поврзано

- Advertisement -

Неверојатни сцени од Олд Трафорд половина час пред дерби дуелот со Ливерпул во Премиер лигата. Hавивачите на Манчестер Јунајтед, стотици од нив, ја пробија заштитната порта и упаднаа на теренот од каде испратија јасна порака до управата на клубот и до семејството Глејзер, кое е сопственик, да ги спакуват куферите и да го напуштат клубот.

Причината за гневот на навивачите на „црвените ѓаволи“ е одлуката на американските сопственици Манчестер јунајтед да се приклучи на Европската супер лига, без да го слушне нивниот глас.

Натпреварот помеѓу Јунајтед и Ливерпул во моментов е одложен, бидејќи навивачите создадоа хаос на тревната површина на култниот „Олд Трафорд“, кинејќи ја тревата и знамето на корнерот.

Тоа беше нивниот јасен знак за тоа што мислат за споменатата сопственичка структура, чиј грб итно сакаат да го видат. Во случај да не прифатите да го продадете Јунајтед, навивачите очигледно ќе продолжат јавно да го изразуваат своето незадоволство.

Сепак, јасно е дека „Глејзерите“ ја разбраа пораката, по неуспешниот обид да се формира европска Супер лига со уште 11 други вонбрачни клубови, но таа идеја беше веднаш напуштена.

Latest News

Израел ja бomбapдиpaшe кyќaтa нa глaвниoт лидep нa Хaмac вo Гaзa

Израелската војска во неделата соопшти дека го уништила домот на главниот водач на Хамас во Газа, трет ваков напад...

More Articles Like This