(Видео)1.600 ЕВРА КАЗНА ЗА „АЛАХУ АКБАР“ ВО УЧИЛИШТЕ ВО РАДОВИШ: Казна од 1600 евра за училиштето што организираше Ифтар

Поврзано

Среде најголемата криза покачени сметки за струја, во соседство намалување како помош на граѓаните

Со една просечна плата Македонецот може да подмири околу 17 сметки за струја, Хрватот 45, додека Британецот со месечната...

Официјална средба на партиските лидери по собраниската седница

Со конститутивната седница на Собранието, политичките лидери официјално ги започнуваат преговорите за ново мнозинство. Официјална средба ќе се одржи...

(Видео) Момчињата на педалинката нe знaeле да пливaaт

Ниту едно од момчињата на педалинката од која исчезна 16 годишно момче на преспанско Езеро, не било пливач. Тие не...
- Advertisement -

Казни за директорката и училиштето во Радовиш во коешто се организираше ифтарска вечера за деца и возрасни. Државниот просветен инспекторат потврди дека ќе се изречат казни за училиштето и директорката коишто дозволила организирање на верски обред во објектот на училиштето.

По увидот којшто го изврши просветниот инспекторат утврдени се парични казни во висина од 1600 евра а директорката со 1120 евра.

Инспекција на Државниот просветен инспекторат влезе во училиштето да го испита нарушувањето на начелото на секуларност во училиштата. Инспекторатот најави и дека ќе биде поднесено барање до Општина Радовиш за разрешување на директорката Стојанова, затоа што спротивно на законот дозволила верско организирање во училиште.

Скандалот го откри „Инфомакс“ минатата недела.

Latest News

Среде најголемата криза покачени сметки за струја, во соседство намалување како помош на граѓаните

Со една просечна плата Македонецот може да подмири околу 17 сметки за струја, Хрватот 45, додека Британецот со месечната...

Трамп прогласи вонрeдна состојба во Северна Каролина поради Исајас

Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во Северна Каролина пред пристигнување на бурата, за да се овозможи пристап до федералните фондови со цел...

Официјална средба на партиските лидери по собраниската седница

Со конститутивната седница на Собранието, политичките лидери официјално ги започнуваат преговорите за ново мнозинство. Официјална средба ќе се одржи утре меѓу лидерот на СДСМ,...

Нападнат лекар на Итна медицинска помош во Куманово

Во Куманово лекар од Итната медицинска помош пријавил во полиција дека бил мета на физички нaпaд при извршување на неговата работа. Случајот во СВР –...

(Фото) Џеф Безос со мегалуксузна јахта пристигна на Јадранот

Сопственикот на Амазон, кој беше прогласен за најбогат човек на светот во 2017 година, се поврзува со огромна јахта која е закотвена во близина...

More Articles Like This