January 28, 2021, 3:46 am

(Видео)„Cмpтoнoснo opyжје“: Американски медиуми за рускиот рakeтен систем ТОС-2

Поврзано

Бpyтaлни тренинзи – како се обучуваат најелитните cпeцијални единици во светот?

Да се совладаш самиот себеси, да го победиш стравот, да ги поминеш границите на физичките способности: правила кои најсилните...

Mc Millan TAC-50 – Снајпер со кој канадската армија бележи светски рекорди

Mc Millan ТАC-50 (Мек Милан ТАК-50) е анти-материјална прецизна пушка со голем калибар и долг дострел. TAC-50 е базиран...

Русија со ново cмpтоносно изненадување: Прзентирана новата руска рaкета 9М333

Британскиот весник „Дејли мејл“ објави статија за новата руска ракета 9М333, која неодамна беше презентирана од одбранбениот концерн „Калашников“,...
- Advertisement -

Повеќенаменскиот ракетен систем ТОС-2 „Тосочка“ лесно може да уништи кој било непријателски тенк, според американскиот магазин „Национален интерес“, кој системот го нарече „страшно ново руско оружје“.

„Иако многу земји, вклучително и САД, престанаа да користат ракетни системи, Москва ги удвои напорите за користење на овие системи на современо бојно поле. Наместо системот што го користеше пешадијата за време на двете светски војни, Русија го направи ТОС-1А„ Солнечек “, повеќекратна ракетна платформа поставена на шасијата на тенкот Т-72 за лансирање на термобарични ракети“, пишува американскиот магазин.

За разлика од неговите претходници, ТОС-2 се базира на шасијата на тркалата на многу прооден камион „Урал“.

„Ова му дава изглед на познатиот ракетен систем со неколку лансирани БМ-13, што беше направен за време на Втората светска војна под името „Кајуша“, се наведува во текстот. Повеќенаменскиот ракетен систем ТОС-2 е модерно оружје со зголемен опсег на гаѓање, автоматски системи за лансирање и контрола на оган.

Армијата ја покажа борбената моќ на ракетните системи на вежбите „Кавказ 2020“. Термобаричните ракети лесно погодуваат цели симулирани од оклопни возила.

Видеото можете да го погледнете <a href="http://<div style='position:relative;padding-top:57%;'><iframe width="660" height="371" src="https://tvzvezda.ru/news/opk/content/20206241436-3AeXn.html/player/" frameborder="0" allowfullscreen allow="autoplay; fullscreen" style="position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;"></iframe>ТУКА

Latest News

Тасевски: Според големата Финска Реформаторка родот е флуиден, легнуваш како машко, се будиш како девојче

Актерт Сашо Тасевски реагираше на контроверзните реформи во образованието кои власта планира да ги спроведе во најкраток можен рок. „Наскоро...

More Articles Like This