October 20, 2021, 4:26 pm

(Видео)Eckaлиpa состојбата во Ерусалим, иcтpeлaни нови pakeти, десетици зaгинaти – итeн состанок на Советот за бeзбeднocт на ОН

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најмалку 20 Палестинци, од кои девет деца, загинаа вечерва во израелскиот напад на Појасот Газа, се наведува во соопштението на Министерството за здравство на палестинската енклава. Повредени се 65 лица.

Израелски дрон истрелал ракети врз група на луѓе на истокот на Бејт-Хануна. Нападот бил одговор на еврејската држава на лансирањето на ракети врз Ерусалм. Според податоците на војската на Израел, истрелани се 45 ракети.

Советот за безбедност на ОН денес одржа итни консултации поради ескалацијата на насилството на истокот на Ерусалим и ја разгледа предложената изјава со која Израел се повикува на прекин на релокацијата на Палестинци, „воздржаност и почит на историскиот статус кво на светите места“ во Ерусалим.

Latest News

Мицкоски жecтоко му одговори на 3aeв: Hишто не си разбрал, лaжeш

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес конференција од лани кога исто така лажеше дека...

More Articles Like This