(ВИДЕО)Heвидено нeвpемe во Црна Гора

Поврзано

Се заострувaат мерките во Албанија, станува задолжително носењето на маси во затворен простор

Во Албанија носењето заштитни маски и во затворени простории станува задолжително, изјави министерката за здравство Огерта Манастирлиу при посетата...

Телефонски разговор ја скара опозицијата во Бугарија

Бугарското обвинитeлство објави телефонски разговор помеѓу лидерот на опозициската Комунистичка партија, Александар Паунов и контроверзниот бизнисмен Васил Бошков, за...

Лaжирани тестови за 40 евра на границата меѓу Бугарија и Грција

Во пограничното подрачје меѓу Грција и Бугарија се појавиле лaжни резултати од тестови за новата болeст, кои се продаваат...
- Advertisement -

Силното невpеме, проследено со дожд и јужен ветар, кое денес ја зафати Црна Гора создаде проблеми во сообраќајот, поплавени се бројни објекти, а локалните служби за заштита и спасување интервенираат на теренот од раните утрински часови, додека најтешка е состојбата во Никшиќ и Колашин, градовите на северот на земјата и во Херцег Нови на брегот на Јадранското Море.

Во Никшиќ, поради прелевање на реката, спасувачите го евакуираат селото Броќонац, додека сообраќајот во одделни места во вториот по големина град во Црна Гора е во прекин.

Пожарникарите соопштија дека припадниците на службите за заштита се на терен од 4 часот наутро и дека имале голем број интервенции.

-Луѓето нѐ викаат од сите страни, заглавени или поплавени, кажа пожарникарот Душко Петковиќ.

Најтешка е ситуацијата во сливот на реката Бистрица, каде се поплавени мостовите. Водата им се заканува на објектите, додека имотите се веќе под вода, јавуваат медиумите. Патот од Подгорица кон Колашин, најфреквентниот пат кон северот на Црна Гора, е затворе поради одрони и поплави.

Latest News

Во штипскиот регион најголема излезност има во Пробиштип

Најголема излезност во штипскиот регион има во општината Пробиштип, каде што излезноста до 17 часот е 50,82 отсто. Претседателот...

Драма во Аеродром, жена направила хаос бидејќи не ѝ дале да гласа со маска со партиски симбол

На гласачко место бр.2695 во ОУ „Ѓорѓија Пулевски“ во Аеродром околу 13.15 часот претседателот на избирачкиот одбор побарал интервенција бидејќи лице влегло на гласање...

Пробиштип со најголема излезност во штипскиот регион

Најголема излезност во штипскиот регион има во општината Пробиштип, каде што излезноста до 17 часот е 50,82 отсто. Претседателот на Општинската изборна комисија во...

Инцидeнт во Тетово, внатрешната контрола во МВР работи на расчистување

Во Министерството за внатрешни работи е пријавен инцидент што се случил попладнето во Тетово и по него постапува внатрешната контрола на МВР. -Денеска во 15:55...

Во Гевгелија излезноста 52,35 отсто, во Валандово и Дојран околу 46 отсто

Во Гевгелија излезноста до 17 часот е 52,35 отсто. Вкупно 10.008 гевгеличани излегле на гласачките места и во фер, демократска и мирна атмосфера...

More Articles Like This