(Видео)MAРТИНИЈАН ПОБЕДИ НА МАКФЕСТ: Дац и Митевски повторно втора награда

Поврзано

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

(Фото) KPВТА НЕ Е ВОДА: Вонбрачниот син на Шварценегер е копија на татка си

Џозеф Баен (22) е син на Арнолд Шварценегер (72), кој славниот актер го доби со својата љубовница, дадилката на...

ВОЗИЛАТА ИМ СЕ ПОВАЖНИ ОД ПАРТНЕРИТЕ: Секој трети возач му дал име на својот автомобил

Секој десетти Британец признава дека се грижи повеќе за неговиот четири тркала отколку за неговата сопруга или сопругот, додека...

Мартинијан Кириловски и песната „100 пати на ден“ се победници на овогодинешниот 34. по ред „Макфест“. Кириловски, кој доби најмногу гласови од публиката и жирито, како и авторите Ристо Самарџиев и Иле Спасов, за оваа награда добија 5.000 евра.

Второ место на „Макфест 2019“ доби песната „Уште ми фалиш“ на Александар Митевски и Драган Спасов – Дац, кои се наградени со 3.000 евра, а „Фрајле“ со 1.000 евра беа наградени за третото место и песната „Не ѝ признавај“.

Наградата за најдобар аранжман „Драган Ѓаконовски – Шпато“ во износ од 500 евра ја доби композицијата „Кој те учи така“ на Иле Спасев, која ја изведе Лара.

Најдобар сценски настап имаше Мартија Станојковиќ за песната „Возбуда и љубов“, за кој доби 500 евра.

За најдобра вокална интерпретација и наградата „Драган Каранфиловски – Бојс“ доби признание Росана Сариќ Тодоровска. И таа и најдобриот дебитант, наградата „Душан Љубисавлевиќ – Дуле“, Славица Ангелова за „Љубовта не боли“, добија по 500 евра.

Актуелно

ГОЛЕМОТО УВО Е НА БИХАЌКА: Чулев открива скандал – АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува

Министерот за внатрешни работи бара од ЈО по допрен глас да отвори истрага за одговорност. Чулев на денешната прес-конференција...

СОСОЈБАТА ЕСКАЛИРА: 38 нови случаи на коронавирус во Македонија, има и починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа двајца пациенти од Тетово....

ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА ЗА СВОЈОТ ЖИВОТ: Почина првиот здравствен работник во Македонија од коронавирусот

Со жалење сакаме да ја известиме јавноста дека од КОВИД -19 почина и првиот здравствен работник. Фармацевтска комора на Македонија загуби почитуван...

(Фото+Видео) БРУКА НЕВИДЕНА: Скопје има нова населба со име на борец од УЧК, имаше и свечено „отворање„

Табла со името „Арбен Бајрами“ деновиве беше поставена во Долно Оризари – Скопје. Како што пренесува порталот на албански јазик „Ина онлајн“, таблата била...

РУСКОВСКА ФАТЕНА ВО ЛАГА-ЗАЕВ НЕ ГО ПРИЈАВИЛ СЛУЧАЈОТ?: И се згадило кога Камчев ѝ кажал што се случувало

Што очекувате од личност што буквално секоја вечер го поминуваше по кафаните и рестораните со највисоките луѓе од СДСМ, рече вечерва генералниот секретар Игор...

Повеќе вести