September 19, 2020, 4:26 pm

(Видео)Macoвни пpoтecти во Ерусалим, paзнишaнa пpeмиерската фотеља на Бенџамин Нетанјаху

Поврзано

CMPTTA HA OBAA ЖЕНА ќе предизвика судири од големи размери

Судијката Рут Бадер Гинзберг, една од највлијателните жени во Америка, легендарна активистка за правата на жените и втората жена...

Уапceте го Бил Гејтс: Илјадници луѓе шрум светот се kpeнаа пpoтив милијардерот

Голем број на австралијанци излегоа на улиците и бараа да се уапси милијардерот Бил Гејтс. На големо палтно во Мелбурн...

3eмјотpec ја стpece Калифорнија

Земјотрес доцна синоќа ја погоди јужна Калифорнија. Според информациите од американскиот Геолошки институт, земјотресот бил со јачина од 4,6 степени...
- Advertisement -

Снимки на кои се гледа како полицајци влечат демонстранти од пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предизвикаа дополнителен интерес светските медиуми. Неколку луѓе се притворени во Ерусалим за време на протестите на кои присутни беа неколку илјади демонстранти,.

На клип на новинската агенција „Руптли“ може да се видат судирите помеѓу активистите и полицајците кои се обидуваа да го растурат протестот пред резиденцијата на израелскиот Премиер, локација која стана централно место за собирање на демонстрантите.

Нешто по полноќ полицијата започна со отстранување на демонстрантите, па дури и применувајќи сила. Според „Тајмс оф Израел“, најмалку тројца се уапсени поради „нарушување на јавниот ред и мир и напад врз службени лица“. Помеѓу демонстрантите, приведен е и фоторепортер кој наводно нападнал полицаец.

Илјадници излега на протести на улиците на Израел, во рамки на масовните анти-владини протести. Според локалните медиуми, ова се најмасовните протести од 2011 година, а овој пат причина се обвиненијата за корупција против Нетанјаху, но и лошото справување со корона вирусот.

Latest News

140 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19

Во последните 24 часа се регистрирани 140 нови случаи на ковид-19 од направени 1.397 тестирања, соопшти Министерството за здравство....

Предлог до Владата: Лекар во секое училиште

Пред учениците да седнат во училишните клупи, секоја образовна установа да вработи медицинска сестра. Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари со иницијатива до надлежните...

Спасовски: СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски денеска учествуваше на Летната школа за женски активизам во организација на Форумот на жени на СДСМ и Прогрес Институтот. Во...

Дали така ќе биде и со kopoната: Се поголем број на луѓе се имуни на CAPC

Научниците претпоставуваат дека голем број луѓе веќе се имуни на САРС-КоВ-2 и оти овој имунитет потекнува од обични настинки кои исто така ги предизвикуваат...

Eдно лице 3aгина: Teшka сообpaќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Загина едно лице, а три се повредени, откако возило со скопски регистарски таблички се преврте на автопатот Неготино – Демир Капија. Портпаролот на СВР Велес,...

More Articles Like This