December 5, 2021, 9:44 am

(Видео) Нajмaлкy ocyмминa зaгинaти вo пoжapитe вo Турција

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бројот на загинати луѓе во пожарите во Турција се искачи на осум, а повредени се стотина луѓе.

Пожарникарите од 28 јули се борат со огнената стихија која и се заканува и на летувалиштата во егејскиот регион.

Продолжува евакуацијата на туристите и локалните жители од Бодрум и од Мармарис.

Повеќе од 120 пожари веќе се изгаснати, но локалните и меѓународните пожарникари се обидуваат да стават под контрола уште седум, а силниот ветер го отежнува нивното гаснење.

Метеоролозите предвидуваат следните денови температурата да се искачи над 40 степени Целзиусови, со што се зголемува ризикот од избувнување на нови пожари.

Latest News

(Видео) Турција на нозе: Спречен атентат врз турскиот претседател Ердоган

Турските разузнавачки служби вчера спречиле обид за напад врз претседателот Реџеп Таип Ердоган, јавија некои турски медиуми. Според извештаите, експлозивна...

More Articles Like This