(Видeo) Koга гopeше Стpyга

Поврзано

Taжнa вecт: Пoчинa Кирил Псалтиров, дoajeн на мaкедонското глyмиштe

Денес на 08.05.2021 после долго и тешко боледување, во Скопје, почина Кирил Псалтиров доајен на македонското глумиште. Тој беше еден...

(Видео) „Oдимe нa EП“: Пoглeднeтe гo cпoтoт нa нaвивaчкaтa химнa нa нaшaтa фyдбaлcкa peпpeзeнтaциja

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) го објави официјалниот спот на навивачката химна „Одиме на Европско првенство!“  на нашата фудбалска...

(Видео) Ceкоja чecт: Македонија oди нa Oлимпиjaдa – oвa e Македонецот кој обeзбeди oлимпиcка визa

Македонија оди на Олимпијада во престолнината на Јапонија! Македонскиот репрезентативец Дејан Георгиевски денеска на олимписките квалификации во таеквондо се избори...
- Advertisement -

Во 2018-та година Македонците гласаа за промена на името, а референдумот беше неуспешен со што дефакто власта требаше да го послуша гласот на народот и да се откаже од уставните промени, но и покрај тоа насилнички со уцени во Собранието поминаа уставните измени со што Македонија доби ново име.

Сепак Македонија има историја на неуспешни референдуми па така во 2004 година имавме уште еден неуспешен референдум после кој голем број општини во Западна Македонија за прв пат добија градоначалници Албанци бидејќи на референдумот не излезе потребното мнозинство граѓани.

Референдумот од 2004 година беше распишан со цел изјаснување на граѓаните во врска со новоусвоениот Закон за територијална поделба на Република Македонија и се одржа на 7 ноември 2004 година, на референдумот за гласаа 427.112 со цел да останат општините во претходните граници, а против беа 22.212 граѓани.

После новата територијална поделба, кон голем број градски општини од Западна Македонија беа придодадени приградски населби кои имаа мнозинско албанско население.

На 7 ноември се случија масовни насилни протести во Струга поради новата територијална распределба, а беа повредени 10-тини граѓани и полицајци, погледнете што се случуваше:

Latest News

Taжнa вecт: Пoчинa Кирил Псалтиров, дoajeн на мaкедонското глyмиштe

Денес на 08.05.2021 после долго и тешко боледување, во Скопје, почина Кирил Псалтиров доајен на македонското глумиште. Тој беше еден...

More Articles Like This